У Закарпатті відкрили виставку, присвячену Першій світовій війні

03 Серпня 2024, 12:22
У Закарпатті відкрили виставку, присвячену Першій світовій війні 352
У Закарпатті відкрили виставку, присвячену Першій світовій війні

Нова тематична виставка «Пам'яті Великої війни» (до 110-річниці початку Першої світової війни)

У виставковій залі Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького, у присутності знаних науковців, краєзнавців краю, наукових співробітників Сумського краєзнавчого музею урочисто відкрили тематичну виставку, присвячену 110-річниці початку Першої світової війни. 

Як наголосила директор музею Ольга Шумовська, вшанування подібних дат є необхідним для нас. 

«Ті втрати, яких зазнав наш народ у той далекий період, багато в чому перегукуються із втратами теперішніми. Історія циклічна і має властивість повторюватися. Ми живемо  у такий час, коли переживаємо саме такі повтори. Тому важливо пам'ятати уроки історії і, вшановуючи пам'ять про події тих далеких років та пам'ять про полеглих у тих боях воїнів, ми мусимо не забувати і про події теперішні. Для більшості наших сучасників Перша світова – щось далеке, таке, що було не з нами й не про нас. Війна, яка охопила кілька континентів, передбачала масове розгортання зброї, чого раніше не було. Життя воюючих як на передовій, так і в тилу перетворилося на апокаліпсис. На той час держави, які брали участь у війні, зазнали неймовірних руйнувань, у боях загинуло дев’ять мільйонів солдатів і п’ять мільйонів мирних жителів, а про епідемії тоді навіть не йшлося. Історія війни — це не тільки військова історія, але й  історія суспільства, в тому числі і нашого краю., - наголосила куратор виставки Валерія Русин. Навряд чи знайдеться родина на Закарпатті, серед предків якої не було б солдатів, поранених, військовополонених, загиблих героїв, які побували на одному з фронтів світової війни (переважно на італійському чи російському.) Адже у Першій світовій війні кожен закарпатець має свою родинну історію, свою родинну таємницю», -  відмітив знаний дослідник історії Закарпаття в контексті Першої світової війни,  засновник громадської організації «Memento Bellum», ужгородський хірург Юрій Фатула.

    Науковими співробітниками відділу історії та краєзнавства за допомогою відділу новітньої історії та меморіальної кімнати-музею А. Волошина для експонування на виставці були віднайдені цікаві експонати: пожовклі від часу листи з фронту, молитовники, військові фотографії, карти з зображенням військових подій, замальовки бойової обстановки, сувеніри з амуніції та багато особистих речей, що нагадують про епоху. Адже про сутність війни безпосередньо  можна ознайомитися через представлені тут оригінальні матеріали. Наприклад, показуючи листування від 1915 до 1918 року польового жандарма із Стеблівки Яноша Бокотея зі своєю дружиною Йоланою, ми дізнаємося не тільки про їх стосунки, але й про пересування на фронті за 4 рокит війни військового підрозділу австро-угорської армії, в якій той служив. Документальним свідченням подій Великої світової війни є військовий альбом відомого на той час ужгородця Гейзи Персіно, який до музею кілька років тому передала родина із Словаччини, або кольорова пам'ятна листівка мешканця с. Циків Львівської області Петра Хоми, який воював на італійському фронті 1918 року та багато інших цікавих оригіналів.

    Окремий підрозділ виставки присвячено військовому формуванню українських добровольців — Легіону українських січових стрільців (УСС).

     Виставку доповнюють наукові видання, серед яких щоденник Тиводара Легоцького «Наша війна», виданий у 2-х томах Закарпатським угорським інститутом ім. Ференца Ракоці ІІ, книга Юрія Фатули “Неси мамці жалість мою”,

видання «Українські січові стрільці. 1914 – 1920. Накладом ювілейного комітету. Львів. 1935 р.».

     Виставка триватиме до 20 листопада 2024 року.

Коментар
12/09/2024 Четвер
12.09.2024
11.09.2024