Волинська ікона: «Коронування Богородиці» із села на Локачинщині

26 Липня 2024, 09:17
Праведна Анна на іконі «Коронування Богородиці» 695
Праведна Анна на іконі «Коронування Богородиці»

Матір Богородиці змальовують зазвичай у молитві або з маленькою Марією на руках. 

25 липня православні християни відзначали Успіння праведної Анни, матері Діви Марії. Про це йдеться на фейсбук-сторінці Музею волинської ікони.

Пресвята Анна, зазначається в дописі, здавна вважалася покровителькою жінок, особливо матерів. За народними повір’ями цього дня їй моляться, просячи про заступництво, допомогу у вагітності, легких пологів та зцілення від безпліддя.

На іконах праведна Анна часто зображується разом зі своїм чоловіком Якимом та дочкою Марією. Її змальовують й окремо, зазвичай у молитві або з маленькою Марією на руках. 

Серед зображень Анни на іконах з колекції музею цікавим є образ святої у наверші феретрону «Коронування Богородиці/Непорочне зачаття» ХVIII століття з михайлівської церкви села Великий Окорськ Володимирського (колись Локачинського) району. 

Свята написана по пояс, одежі червоно-зелені, на голові – білий плат. Вона тримає в руках розкриту книгу з текстом. Іменний напис «С: Прєподоб» «Анна», розміщений обабіч голови святої, нанесений поверх більш раннього, про що свідчить літера «Д», яка виступає з-під «…доб», та ще один напис «АNNА», що розміщений нижче, і різниться написанням літери «Н» – «N». 

Напис на книзі «ВОСПОЄМ ПЄСН….ѦКО СОТВОРЫ….» (Пс.97:1) «Заспівайте Господу пісню нову, бо дивне сотворив Господь» пізніший, з під нього проглядаються залишки літер ранішого тексту. Тло і німб золочені, живопис темперний, з олійними промальовками. 

Феретрон з Окорська датується ХVIІІ століттям за декоративним обрамленням і зображенням Св. Анни. Живопис з обох боків ікони початку ХІХ століття виконаний олійними фарбами по тонкому шару левкасу.

Читайте також: Луцьк: мешканка міста передала музею на збереження ікону богоматері

Коментар
28/03/2025 Четвер
27.03.2025
26.03.2025
25.03.2025