Український педагог Володимир Науменко народився 172 роки тому: 10 фактів із його життя
19 Липня 2024, 12:14
542
Володимир Науменко
19 липня 1852 року у Новгород-Сіверському на Чернігівщині народився Володимир Науменко — український педагог, філолог, громадський діяч, журналіст, міністр освіти та мистецтв в Уряді Павла Скоропадського.
Про це пишуть на сайті Українського інституту національної памʼяті.
10 фактів із життя Володимира Науменка:
- Мав козацьке коріння. Один дід Науменка служив у лубенському повітовому суді, другий був учителем. Батько теж був педагогом, директором гімназії, товаришував із Михайлом Максимовичем.
- У гімназії заприятелював із одним з активних у майбутньому діячів Старої Громади, етнографом і фольклористом Олександром Русовим, який став другом на все життя.
- Його дружиною була Віра Шульгіна, сестра історика Якова Шульгіна (один із синів Якова Шульгіна, Олександр, був членом Центральної Ради, інший, Володимир, загинув у бою під Крутами). Володимир Науменко та Віра прожили разом 45 років, виховавши двох синів Сергія та Павла. Доля їх після вбивства Науменка лишається невідомою.
- 1905 року Науменко власним коштом відкрив україномовну чоловічу гімназію, був її директором. У цій гімназії протягом 1908-1915 років учився Максим Рильський.
- Був активним діячем київської «Просвіти». За підтримки громади (не в останню чергу – мецената Симиренка) у 1902 року придбав на своє ім'я ділянку землі, де була могила Тараса Шевченка. Очолював етнографічний часопис «Киевская старина». Завдяки Науменку часопис отримав дозвіл друкувати українські тексти.
- Саме Науменко першим почав збирати матеріали для «Словаря української мови». Він же вибив у Петербурзі дозвіл на видання книги. Борис Грінченко, якого вважають єдиним автором словника, лише закінчив розпочату Науменком роботу.
- Був одним із фундаторів Українського Наукового Товариства, у 1914-1917 роках очолював його. Передав у дарунок власну бібліотеку — кілька тисяч раритетів. У 1919 році Науменко підписав наказ про призначення Володимира Вернадського президентом новоствореної Академії наук.
- У березні 1917 року, коли Євген Чикаленко відмовився очолити Центральну Раду, протягом двох тижнів обіймав цю посаду, доки Михайло Грушевський не повернувся із заслання.
- Науменка заарештували напередодні 67-річчя. На допиті на запитання про ставлення до радянської влади він чесно відповів: «До радянської влади ставлюсь негативно». Вирок: «Применить высшую меру наказания и поставить в известность т. Раковского», – особисто підписав голова Всеукраїнської ЧК і Київської губЧК Мартін Лацис.
- Дізнавшись про арешт Науменка, Володимир Вернадський та Агатангел Кримський написали лист на його захист. Але пізно: напередодні увечері комендант ВУЧК Терехов виконав вирок. Наступного дня тіло Науменка потайки закопали на Лук’янівському кладовищі.
14/12/2024
П'ятниця
13.12.2024
14:22
11:48
12.12.2024
ГАЛЕРЕЯ
Бізнес
Еко
Життя
Закордон
Історія
Культура
Медицина
Освіта
Спорт