Володимир Великий – нащадок рівноапостольної Ольги, пращур славетних князів Острозьких

15 Липня 2024, 13:48
Листівка «Князь Володимир Великий». Художник Олексій Штанко, 2018 р. (з фондів ДІКЗ м. Острога) 889
Листівка «Князь Володимир Великий». Художник Олексій Штанко, 2018 р. (з фондів ДІКЗ м. Острога)

Князь Володимир Великий – уособлення становлення Русі як повноправної середньовічної держави.

Щороку, раніше 28, а відтепер 15 липня, – православні християни вшановують князя Володимира Святославича (960/963 – 15 (28) липня 1015), а нині ще й відзначають 1032 річницю хрещення Київської Русі. Про це на сайті Державного історико-культурного заповідника міста Острога пише завідувачка відділу історії Марія Данилюк

Багато століть тому, зазначає авторка публікації, внук княгині Ольги Володимир, вийшовши переможцем у чварах між членами династії Рюриковичів за верховну владу в країні, зійшов на київський престол. Його князювання у 980 – 1015 роках вважається початком розквіту Київської Русі, а самого князя називають одним з найяскравіших політичних діячів Європи того часу. Він зосередив у своїх руках неподільну владу, запровадив новий підхід в управлінні державою, провів адміністративну реформу, а укріплення кордонів Русі сприяло також зміцненню держави, підвищенню її статусу.

Князь Володимир Святославич першим з київських князів почав карбувати власні гроші: златник був високохудожньою монетою з гербом-тамгою, портретом князя і словесною легендою на аверсі, на реверсі – зображувався Христос Спаситель; такими ж були й срібники раннього періоду, але мали легенду – «Володимир на столі – а се його срібло». Згодом срібники на звороті замість Христа Спасителя мали тільки тризуб.

Ще з часів хрещення Ольги християнство пустило глибокі корені на київській землі. Тож прийняття християнства князем Володимиром Великим (отримав християнське ім’я – Василь) та хрещення ним Русі сприяло консолідації всього давньоруського суспільства на чолі з сильним князем. Згодом пожвавилися міждержавні зв’язки Русі, зміцніли зв’язки з Візантією. В цілому це сприяло політичному, економічному та культурному розвитку країни.

Після смерті Володимира Великого поховали в побудованій ним Десятинній церкві.

Гравюра В. Кириченка «Дорога для праведників» з художнього фонду ДІКЗ м. Острога
Гравюра В. Кириченка «Дорога для праведників» з художнього фонду ДІКЗ м. Острога

Князя Володимира вшановують як рівноапостольного християни східного і західного обрядів. Перші свідчення про вшанування святості датують ХІV ст. В українських і білоруських церковних текстах згадок про святість князя Володимира немає до ХVІІ ст. 1635 року київський митрополит Петро Могила став вшановувати «мощі Володимира», які ним були знайдені у руїнах Десятинної церкви. Відтоді Володимира проголосили рівноапостольним, помісним святим, патроном Київської митрополії й православної Русі-України.

Враховуючи загальновизнаний вплив князя Володимира Великого на розвиток державності та суспільного життя на землях сучасної України, його зобразили на лицьовому боці усіх різних українських банкнот номіналом 1 гривня і чотирьох монетах України. 

Пам’ятник Володимиру Хрестителю на Володимирській гірці в Києві зображений на українській банкноті номіналом 100 000 купонів. До 1000-річчя смерті князя Володимира в Україні випущено поштову марку, Національним банком України карбовано пам’ятну монету «Київський князь Володимир Великий», заходи щодо вшанування проводилися на державному рівні – п’ятим Президентом України був підписаний Указ «Про вшанування пам’яті князя Київського Володимира Великого – творця середньовічної європейської держави Руси-України».

[

 

Читайте також: Коли вперше згадується Луцьк, або що у місті робив перший король Русі

 

Коментар
17/04/2025 Четвер
17.04.2025
16.04.2025
15.04.2025
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром

Ставайте Друзями Району

Ваші внески — це щирий жест довіри, який допомагає нам працювати незалежно й надихає на нові проєкти. Разом ми будуємо сильніше суспільство, додаючи трохи любові в кожен день!

128 із 300 учасників

Ще 172 учасників, щоб досягти мети!

Долучитися