У Львові оцифрують колекцію свідчень та етнозаписів з Донеччини та Луганщини

09 Липня 2024, 16:33
У Львові оцифрують колекцію свідчень та етнозаписів з Донеччини та Луганщини 366
У Львові оцифрують колекцію свідчень та етнозаписів з Донеччини та Луганщини

У Львівській музичній академії зберігають колекцію етнозаписів та свідчень людей з Донецької та Луганської областей. Там її планують оцифрувати та створити сайт.

Про це пише Суспільне.

Раніше етнозаписи зберігалися в Донецькому національному університеті на кафедрі української мови та літератури. Її впродовж 1991 — 2008 років під час практики зібрали студенти під керівництвом фольклориста Степана Мишанича. 95% записів – україномовні.

«Збереглися унікальні записи людей, які були корінними мешканцями Донеччини. Це більше півтори тисячі касет, кожна з яких займає обсягом півтори години», – розповів завідувач лабораторії етнології Львівської музичної академії Юрій Рибак.

Читайте також: В Україні оцифрували записи ВІА «Ватра» за художнього керівництва Ігоря Білозіра

За словами Юрія Рибака, педагога Степана Мишанича звільнили з його кафедри. Однак він зумів перевезти всю колекцію на Закарпаття, чим і врятував записи. Після його смерті касети передали до лабораторії музичної етнології Львівської музичної академії.

«Всі розмовляють українською, пісні українські. Можливо, деколи і траплялися якісь романси чи частушки. Тоді ніхто людям не казав, що співати. Вони співали те, чим жили в тому регіоні. І це є дуже важливо, аби довести ідентичність Донбасу, яка вона є насправді. Вона в культурі, в пісенній частині – українська», – розповів Юрій Рибак.

Як зазначив Юрій Рибак, ця колекція існує в одному екземплярі, кожен запис — теж. Подібної колекції ніде більше в світі не існує, адже там представлені всі райони Донецької та Луганської області.

«Серце обливається кров’ю, коли піднімаєш папку. Коли дивишся на Маріуполь, Волноваху, Бахмут, Єнакієве, Харцизьк, Іловайськ. Я можу безкінечно перераховувати всі ті села, які сьогодні звучать у хроніці військовій та ті, які зараз — в окупації. А вони ж є представлені у фольклорному матеріалі», — поділився Юрій Рибак.

Як розповідає етномузикологиня Анна Черноус, є багато шляхів використання цієї колекції. Зокрема, це додаткове джерело для етнологів, істориків та політологів. У подальшому планують зробити можливим прослуховування усіх треків онлайн.

«Маємо завдяки цій колекції заявити про українськість Донеччини, українськість цієї землі, адже в нас є беззаперечні докази. Тут є маса касет, рукописів і підтверджень від людей про те, що вони є народжені на цій землі і що вони є україномовними, що вони є носіями української культури», – зауважила Анна Черноус.

Читайте також: Рівненський обласний краєзнавчий музей отримав грант на цифровізацію

 

Коментар
23/07/2024 Понеділок
22.07.2024
21.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром