Перший за океаном пам'ятник Тарасу Шевченку відкрили у Канаді 63 роки тому

09 Липня 2024, 13:24
Відкриття пам'ятника. Фото: ukrinform.ua 335
Відкриття пам'ятника. Фото: ukrinform.ua

Перший за океаном пам’ятник Тарасові Шевченку відкрив прем’єр-міністр Канади Джон Діфенбейкер 9 липня 1961 року у Вінніпезі, центрі провінції Манітоба на площі Парламенту.

Пам'ятник збудували на кошти канадських українців. Про це пише Український інститут національної пам'яті.

Авторами пам’ятника стали художник українського походження Андрій Дараган і вінніпезький скульптор Роман Ковала. На пам’ятник зібрали 175 тисяч доларів. 

Тарас Шевченко зображений сидячим на камені й замислено дивитися в далечінь, тримаючи на коліні розгорнуту книгу. Бронзова постать поставлена на гранітному постаменті майже кубічної форми. 

З трьох боків постамент прикрашають бронзові барельєфи: з боків – сцени з «Гайдамаків», «Катерини» та «Невільника», посередині – бандурист, який співає козакам.

Відкриття пам
Відкриття пам

Відкриття пам’ятника перетворилося на величезне свято для української громади, яка натоді налічувала майже півмільйона. На площі зібралося близько 50 тисяч осіб. Комітет українців Канади закупив для маніфестації дві сотні синьо-­жовтих прапорів. Фігуру поета закрили прапорами Канади та України.

Урочистості розпочалися з богослужіння у греко-католицькому храмі. Далі колона рушила на площу. На урочистостях виступили члени Конгресу українців Канади, канадські міністри, митрополит Ілларіон (Огієнко). 

Голова провінції Манітоба Дюфферайн Роблін у своєму виступі пообіцяв, що відтепер українську мову вивчатимуть у місцевих середніх школах нарівні з англійською. Пам’ятник урочисто відкрив прем'єр-міністр Канади Джон Діфенбейкер, який у своїй промові наголосив: 

«Якби живий Шевченко був тут сьогодні з нами, він би побачив плоди своєї творчості. Він би побачив волю, що нею втішаються на цій землі люди його народу. Він би подумав про народ на рідній землі, який все ще не має права вільного визначення своєї долі. Як він зазнавав тиранії за його днів, так тепер не мають свободи його численні сини».

На завершення церемонії хор виконав «Заповіт». Наступного дня на честь відкриття пам'ятника Шевченку у Вінніпезі відбувся великий український молодіжний фестиваль.

Читайте також: У Канаді відкрили перший у світі пам'ятник жертвам Голодомору

Коментар
23/07/2024 Понеділок
22.07.2024
21.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром