У Литві презентували виставку про архітектуру львівського модернізму

22 Червня 2024, 11:00
У Литві презентували виставку про архітектуру львівського модернізму 280
У Литві презентували виставку про архітектуру львівського модернізму

На виставці представлені унікальні світлини, що відтворюють приміщення та архітектурні зразки львівського модернізму між двома війнами. 

 

Виставку «Вціліла архітектура: міжвоєнний модернізм Львова» створила історикиня архітектури та фотографиня Мирослава Ляхович. Про це пише Бюро спадщини.

 

Експозиція привертає увагу до видатних зразків модернізму, що характеризував урбаністичні експерименти Львова початку ХХ століття. Фотографії не лише демонструють архтектурні досягнення свого часу, але й розповідають історії архітекторів та колишніх чи нинішніх мешканців міста.

 

Особливу увагу приділено візуальному матеріалу, створеному із 3D-сканувань модерністських будівель Львова, який дозволяє відтворити будівлі в їхній первозданній красі. Аудіозаписи, зроблені під час сканування, додають атмосферу історичної автентичності до експозиції.

 

Львів завжди був центром урбаністичних авангардних експериментів, що поєднували міжнародний стиль і місцеві архітектурні прийоми, що відображали дух ХХ століття. Багатоетнічна міська спільнота прагнула виразити себе та об’єднатися через архітектуру. 

 

У місті реалізували багато архітектурних проєктів – адміністративні будівлі, школи, лікарні, робітничі клуби, сакральні споруди та житлові будинки. Довгий час у Львові переважав стиль ар-деко, часто з елементами неокласицизму чи історизму, але у ХХ столітті більшість будівель побудовано в стилі функціоналізму, модернізму – інтернаціоналізму, експресіонізму тощо. 

 

У першій половині ХХ століття настрої в місті кардинально змінилися – Європа занурювалася в прірву нацизму, тоталітаризму та антисемітизму, наближалася Друга світова війна.

 

Під час війни не залишилося 90 % населення міста: поляки були виселені, євреї були вбиті нацистами, українці були депортовані або вбиті радянською владою. Лише будівлі залишилися недоторканими, приховуючи імена та історії забутих людей та втрачену ідентичність міста. 

Майже через століття, у лютому 2022 року у Львові знову пролунала повітряна тривога, почалися атаки, виник страх смерті та вимушена міграція. Російська навала залишає нові відбитки на модерністських будівлях, а часом і руйнує їх.

Львівський модернізм того періоду поєднував міжнародні стилі з місцевими архітектурними прийомами, відображаючи дух часу та культурні амбіції міста. Проте, історія різко змінилася в другій половині 20 століття: війни та конфлікти залишили свій відбиток на місті, перетворивши архітектурні шедеври на свідків минулих трагедій.

Виставка і проєкт «Львів. Архітектура модернізму», реалізований за сприяння ETH Zurich та за участі Харківської школи архітектури, стали важливими кроками у збереженні та відновленні спадщини модернізму в Україні. Їхня мета – зберегти історичні пам’ятки та відтворити історію міста через архітектурні свідчення минулого.

Коментар
23/07/2024 Понеділок
22.07.2024
21.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром