Ретрофото: гурток домогосподарок у селі на Поліссі

19 Червня 2024, 13:32
Гурток домогосподарок. Фрагмент фото 565
Гурток домогосподарок. Фрагмент фото

На давній світлині біля деревної хати жінки та діти із села Морочне Вараського району.

Ретрофото, зроблене 1936 року, публікує у фейсбуці краєзнавиця Валентина Тумаш-Ляховець.

«Роздивіться уважно цю давню світлину. На ній підпис: «Вогник мам та дітей у Морочній при «K.G.W» 11 листопада 1936 року». На зворотній стороні дарчий надпис польською: «Янекові та Зосі Леонтюкам на пам’ять. Марія Молтені, керівниця вогника». – пише вона в коментарі.

Зберігали це фото, зазначає краєзнавиця, в морочненській родині Ольги Кравчук. Вона й подарувала його авторці публікації, знаючи, що та цікавиться цікавлюся такими раритетами. 

«K.G.W». – це польська абревіатура від назви «Kółо Gospodyń Wiejskich» – «Гурток сільських господинь».

Перший такий гурток у Польщі був заснований 1877 року в селі Яніславіце вчителькою Філіпою Пласковицькою, розповідає Валентина Тумаш-Ляховець, хоча подібна організація під назвою «Towarzystwo Gospodyń» діяла з 1866 року в селі П’ясечно на Гданському Помор’ї. Жінки тут займалися охороною здоров'я, організацією ясел і таборів для сільських дітей, піклувалися про людей похилого віку та немічних. Вони також організовували численні конкурси для своїх учасників (наприклад, на найкрасивіший город). Тут вчили крою та шиття, приготуванню консервації з овочів та фруктів, раціональному веденню домашнього господарства.

1935 року  в селі Мале Морочне до гуртка входило 37 жінок. Очолювала його Домініка Репецька.

Читайте також: Ретрофото: весілля на волинському хуторі

 

Коментар
23/07/2024 Вівторок
23.07.2024
22.07.2024
21.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром