Відреставрували фільм про Українську революцію 1918 року

12 Червня 2024, 16:43
Відреставрували фільм про Українську революцію 1918 року 781
Відреставрували фільм про Українську революцію 1918 року

Центральний державний електронний архів України оприлюднив відреставрований архівний кінофільм «Український рух» (1918 р.).

Про це пише kilok.art.

Стрічка «Український рух»  – єдиний кіноматеріал, де зафільмовано керівництво Центральної Ради перед російським вторгненням. 

У цьому фільмі можна побачити Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, майбутнього посла Української Народної Республіки в Німеччині Миколу Порша, а також низку діячів, що уможливили створення і захист української державності в роки революції.

Відновлення фільму стало можливим завдяки зусиллям команди проєкту kilok.art, які протягом восьми років працювали над реставрацією цього унікального архівного матеріалу. 

Плівку з фільмом, яка зберігається у Центральному державному аудіовізуальному та електронному архіві скопіювали для українського архіву більше ніж півсторіччя тому, до цього матеріал пройшов десятки копіювань, при чому частина з них відбувалася методом перезйомки з екрана, що є найбільш руйнівним для зображення. 

Для реставрації фільм вперше в Україні відсканували у форматі 4K. 

«Класичні технології реставрації старих зображень з  фільмом показали слабку результативність. По-перше, вони не давали змоги якісно ліквідувати всі наявні дефекти, по-друге, обробка кожного кадру займала неймовірну кількість часу. Для роботи з цим фільмом довелося розробити спеціальні алгоритми, які були направленні на ліквідацію специфічних саме для цього матеріалу дефектів. З 2016 року по 2019 для проєкту «Генерація волі» проводилася ручна реставрація фільму. У 2023 матеріал було повторно відреставровано із застосуванням штучного інтелекту. Ще з 2016 року реставрацію фільму було розбито на окремі процеси. Це дозволило залучити алгоритми штучного інтелекту на тих етапах, де вони давали найбільший ефект», – повідомляє команда проєкту.

 

Кінофільм доступний на сайті Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву. До фільму додаються коментарі автора проєкту та режисера Івана Канівця, що допомагають краще зрозуміти історичний контекст та значення цієї стрічки.

Читайте також: Створили онлайн-виставку про репресованих діячів і учасників Української революції 1917–1921 років

Коментар
23/07/2024 Вівторок
23.07.2024
22.07.2024
21.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром