В Музеї української діаспори відкрилася експозиція до 25-ї річниці його заснування

30 Травня 2024, 18:00
В Музеї української діаспори відкрилася експозиція до 25-ї річниці його заснування 282
В Музеї української діаспори відкрилася експозиція до 25-ї річниці його заснування

З нагоди 25-ї річниці з дня заснування Музею української діаспори, який відзначили 29 травня, відкрилася експозиція «Я вернусь до своєї Вітчизни…». 

Виставка розповідає про кілька поколінь світових українців, які були змушені залишити батьківщину в період бездержавності, але зберегли українську ідентичність та в різний спосіб наближали відновлення незалежності. Про це Район.Історія повідомили в музеї.

Назвою-епіграфом до виставки стали слова видатного українського письменника Івана Багряного, політичного емігранта, переслідуваного і репресованого радянською владою.

У восьми музейних залах розгортається життєпис світових українців – від історії перших переселенців «на вільні землі», які перетнули океан наприкінці ХIХ століття, до представників третьої хвилі еміграції, що опинилися за межами батьківщини під час Другої світової війни, та їхніх нащадків.

Серед рідкісних експонатів, представлених в експозиції, – особисті речі та документи Гетьмана Павла та Гетьманича Данила Скоропадських, останнього Президента УНР в екзилі Миколи Плав’юка, героя російсько-української неоголошеної війни Маркіяна Паславського, що народився і виріс у США. 

Читайте також: Архів президента Української Народної Республіки у екзилі Миколи Плав’юка передали державі

Унікальні артефакти та світлини розповідають про побут українських біженців в ДіПі таборах, висвітлюють роботу Світового конгресу українців та Пласту, діяльність Української республіканської капели під керівництвом Олександра Кошиця.

Мистецький розділ експозиції представлено творами живопису та графіки учасників української групи Ecole de Paris, роботами династії Кричевських, українських австралійських мистців.  Вперше в просторі Музею української діаспори експонується цілісна збірка живопису та графіки членів Об’єднання Мистців Українців в Америці, активних учасників українського художнього життя в США. 

Читайте також: В Музей української діаспори передали сім творів автора герба УНР Василя Кричевського

Це окремий розділ експозиції – «Український Манхеттен» – у якому представлені твори Олекси Булавицького, Якова Гніздовського, Любослава Гуцалюка, Петра Капшученка, Петра Мегика, Михайла Мороза, Людмили Морозової, Аркадії Оленської-Петришин, Ірини Твердохліб-Банах, Михайла Черешньовського та інших. 

Вперше в Україні продемонстрували рисунки Миколи Бутовича, Петра Холодного (мол.) та графічні твори Віктора Цимбала, які нещодавно передали до музею.

«Наш музей перегортає важливу сторінку своєї історії. Перебуваючи на вістрі епохальної війни за незалежність України, ми розповідаємо про тих, хто жили у часи бездержавності, зазнали поразки в минулих битвах за незалежність, але продовжили боротьбу за вільну Україну за її межами, зберегли для нас «скриню» з духовними заповітами та національною пам’яттю, творили національну культуру в екзилі», – розповіла директорка Музею української діаспори Оксана Підсуха.

Керівниця та кураторка експозиції – Оксана Підсуха. Кураторська група: Назар Розлуцький та Ганна Лексіна.

Читайте також: У Берліні українські музейники представили 10 пропозицій відновлення сфери

Джерело фото: Київська міська державна адміністрація

Коментар
16/06/2024 Субота
15.06.2024
14.06.2024