Онука Романа Шухевича проводить екскурсії по Львову та віддає зібрані гроші на ЗСУ
Онука Романа Шухевича Соломія Трильовська проводить авторські екскурсії по Львову й віддає зібрані гроші на допомогу ЗСУ. Жінка розповідає історії львів’янок, які поховані на Личаківському кладовищі.
Про це пише Суспільне.Львів.
На Личаківському цвинтарі Соломія Трильовська розповідає про Соломію Крушельницьку. На могилі співачки зображений Орфей – гідеса розповідає, що коли до Крушельницької прийшов прихильник, вона йому відмовила й сказала, що заручена з Орфеєм, символом музики.
«Я десь вважаю, що Соломія Крушельницька — найкращий приклад культурного аташе українського першої половини XX століття. Вона здобула такі вершини що далеко не кожен чоловік досягнув. Вона контракти підписувала не Крушельницька, а Крушельницький, тому що на цей момент в жіночих контрактах суми гонорарів писали менші ніж чоловікам. Це було зроблено для того, щоб вона мала право дістати ті вищі гонорари. Вона, наприклад, була однією з перших автомобілісток-жінок. В час, коли ще жінки носили довге волосся, вона обрізала і мала коротку зачіску», — розповідає Соломія Трильовська.
Читайте також: «Найпрекрасніша і найчарівніша Баттерфляй»: світлини оперної діви Соломії Крушельницької
Також гідеса розповіла про Ольгу Хоружинську. Дружина Івана Франка, за словами Соломії, спонукала його закінчити університет:
«Могила дуже скромна. Можна сказати, в тіні великого чоловіка – це дружина Івана Франка. Саме Ольга Хоружинська є причиною десь тих висот, які здобув Франко, тому що вона його спонукала все-таки закінчити університет. Посприяла, думаю, підтримувала, в тому числі фінансувала. Вона походила з дуже заможної родини і її кошти теж сприяли політичній діяльності. Ми знаємо, що Франко був першим і одним з засновників партії», – зауважила гідеса.
Личаківський цвинтар – частина також сімейної історії Соломії. У цьому районі таємно зустрічалися її бабуся та дідусь – Роман Шухевич був тоді у підпіллі, а бабуся жила поруч.
Соломія Трильовська пригадує, що дізналася історію своєї сім’ї в студентський період і не розголошується про свого дідуся:
«Він не виховував мене. Ми, на жаль, по життю розійшлися й ніколи з ним не перетнулися. Він для мене є постаттю в 90-х роках відкритою, як для дуже багатьох українців. Я не відчуваю морального права юзати це ім’я і використовувати на кожному кроці».
Читайте також: Яким був Головнокомандувач УПА Роман Шухевич
«Вся експозиція була складена з копій. Було буквально декілька речей, які персонально до Романа Шухевича мали відношення. Оцей рояль музей зумів знайти й викупити, там свого часу грав Шухевич. Ну і на другому поверсі, там де вже була криївка, та сама, в якій він переховувався, моя мама віддала наші з дому родинні меблі — це меблі, які мої бабця з дідом купили, коли вони одружились, у свою квартиру. Моє дитинство пройшло з цими меблями – єдина спадщина яку ми мали безпосередньо, бо в нас забрали фотографії», — розповіла Соломія Трильовська.
Читайте також: Знищення пам'яток у Львові: росіяни бояться Шухевича та Бандеру навіть після смерті
Гідеса розповідає, що мріє про відновлення музею в автентичному вигляді. Наразі у Львові оголосили архітектурний конкурс проєктів відбудови музею, заявки прийматимуть до 3 червня.
Читайте також: Почерк генерала УПА: листування Романа Шухевича доступне на Е-архіві
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром