Перлина колекції миколаївського музею: світильник з грецької колоні Північного Причорномор’я

25 Травня 2024, 16:46
Латерна з грецької колоні 321
Латерна з грецької колоні

В обласному краєзнавчому музеї експонується артефакт, виготовлений у 5 столітті до нашої ери.

У другій половині 7 століття до нашої ери на тодішньому півострові, а зараз острові Березань виникла перша в Північному Причорномор’ї грецька колонія Борисфеніда (від річки БорисфенДніпро). Про це йдеться на фейсбук-сторінці Миколаївського обласного краєзнавчого музею.

На початку поселенці жили в напівземлянках, зазначається в дописі, займалися рибальством, вирощували зернові й городні культури, розвивали торгівлю. Але з часом поселення стало справжнім містом з житловими кварталами, святилищами та майстернями ремісників.

У 2011-2012 роках українські археологи відкрили там цілий виробничий комплекс із залишками печей для випалювання кераміки. На днищі однієї з них знайшли 11 сіроглиняних світильників, які відразу увійшли до експозиції обласного краєзнавчого музею. Там же виявили і 18 фрагментів виробу невідомого призначення.

У результаті кропіткої роботи реставраторів з невизначеним артефактом з’явилася нова перлина музейної колекції – латерна. Такі «ліхтарі» вже були відомі в римський період колоній Північного Причорномор’я. Але музейна латерна виготовлена значно раніше — у 5 ст. до н.е. 

Вона круглої форми, з отворами для підвішування та спеціальною підставкою для розміщення світильника в середині. Виріб оперізують п’ять стилізованих колон іонійського ордера. Фахівці припускають, що цей унікальний ліхтар є моделлю храмової споруди.

Читайте також:«Музеї — це не нудно, а цікаво»: добірка закладів у Миколаєві

Коментар
16/06/2024 Субота
15.06.2024
14.06.2024