На Дніпрі 215 років тому війська московітів зруйнували Чортомлицьку Січ

25 Травня 2024, 11:22
Макет майбутнього історико-культурного комплексу «Чортомлицька Січ» 242
Макет майбутнього історико-культурного комплексу «Чортомлицька Січ»

Каральну експедицію на Січ відправив московський цар Петро І.

25 травня 1709 року  війська Московії зруйнували Чортомлицьку Січ, засновану козаками влітку 1652-го на правому березі Чортомлицького рукава Дніпра (біля села Капулівка на Дніпровщині) на острові Чортомлик (або Базавлук). Про це йдеться на сайті Українського інституту національної пам'яті.

З початком Північної війни (1700-1721 років) московська влада залучала запорожців до бойових дій проти шведів. Після козацької ради, що відбулася в березні 1709-го кілька тисяч запорожців на чолі з кошовим отаманом Костем Гордієнком приєдналися до гетьмана Івана Мазепи та шведського короля Карла ХІІ

За наказом московського царя Петра І була споряджена каральна експедиція під командуванням полковника Яковлєва. Пізніше до нього приєднався компанійський полковник Гнат Галаган, який добре знав навколишню місцевість.

Московське військо нищило козацькі містечка й села, вирізало козацьку залогу в Переволочні. Захопити Січ сходу не вдалося, тож її облога тривала понад 10 днів. 

25 травня 1709-го козаки на човнах відступили вниз по Дніпру. Галаган, апелюючи до «царського слова», пообіцяв, що тих, хто здасться в полон, не стратять. Тому важкопоранених козаків залишили на острові. Проте московіти не дотримали обіцянки. Стратили 156 полонених, зруйнували січову фортецю, спалили всі будівлі. Потім ворожі загони спустилися по Дніпру, знищуючи навіть тих козаків, які займалися промислами й у військових діях участі не брали.

Реконструкція Чортомлицької Січі В. Ленченка
Реконструкція Чортомлицької Січі В. Ленченка

«…по Галагановій та московській присязі товариству нашому голови обдирали, шиї на плахах рубали, вішали й інші тиранські смерті завдавали, яких і в поганстві, за стародавніх мучителів, не водилося: мертвих із домовин багатьох, не тільки тих, хто з товариства, але й мертвих ченців відкопували, голови їм відтинали, шкіру здирали й вішали», – так описував звірства московітів кошовий Степаненко в листі до гетьмана Івана Скоропадського.

Запорожці, яким пощастило врятуватися, заснували Кам’янську Січ. А  1712-го року переселилися на землі Кримського ханства.

Читайте також: Дев’ять століть війни з росією. Частина сьома: вулкан Huayanaputina, або Як князі з козаками москву воювали

Коментар
16/06/2024 Субота
15.06.2024
14.06.2024