«Музеї — це не нудно, а цікаво»: добірка закладів у Миколаєві

20 Травня 2024, 14:16
«Музеї — це не нудно, а цікаво»: добірка закладів у Миколаєві 380
«Музеї — це не нудно, а цікаво»: добірка закладів у Миколаєві

 

 

18 травня — Міжнародний день музею.

 Добірку закладів культури Миколаєва, що можна відвідати попри бойові дії у країні зробило Суспільне. Працівники музеїв регіону розповіли про роботу під час війни, подальших перспектив та чому важливо цікавитися історією регіону.

Миколаївський обласний краєзнавчий музей

Працівник відділу наукової діяльності закладу Ілля Хворостянюк розповів, на початку повномасштабного вторгнення з музею евакуювали експонати.

«Всі наші виставки необхідно було повністю розібрати, скласти, забезпечити безпечні умови для зберігання. Майже жодні експонати у нас не зазнали шкод. Постраждав найбільше макет Адміралтейського собору, який під час одного з останніх ударів росіян по місту перекинувся та впав на підлогу. Наш реставраційний відділ наразі працює над його відновленням», — розповів Хворостянюк.

Всього біля музею за час великої війни було п'ять «прильотів», що завдавали шкоди закладу, говорить чоловік.

«Були вибиті вікна у нашій будівлі, пошкодженні діаграми наших експозицій, розбиті вітрини від вибухової хвилі. Станом на травень 2024 року майже всі наслідки були усунені. У березні 2023-го музей поновився саме на аудиторію», — зазначив Ілля.

Крім цього, нині діють сім виставок, з них є тимчасові: наших художників, діячів, а також представлений макет «Dream City». У 2023 році було відкрито залу археології. З 13 травня поточного року розпочав роботу відділ природи. Можна відвідати у будь-який день, окрім п'ятниці. Крім цього, ведеться процес оцифровування експонатів.

1
1
1
1
1

Також заклад залучає дітей до музейної роботи, говорить фахівець.

«Маємо серії майстер-класів та заходів. Хочемо пояснювати, що музей — це не нудно, а цікаво. Це місце, де можна навіть прийти на вихідні та прогулятися», — зауважує науковець.

Ребрендинг закладу

За словами Хворостянюка, логотип був натхненний експозицією та самим музеєм.

«Напівкруглий зверху контур — це форма нашого одного з вікон при вході у музей. Казан, який зображений також — випадкова знахідна в урочищі «Дикий сад». Він є основою зображення, бо є дійсно унікальним. Подібні знахідки на території України були, але саме ось це є для нас особливим, це прикраса музею. Ми також будемо використовувати інші експонати у нашому брендуванні», — пояснює Ілля.

Додає, багато людей щодо ребрендингу висловлювали критику.

На думку чоловіка, попри критику логотип є впізнаваним з погляду медійності та ідентичності.

«Попереду буде музейний мерч, в основі якого будуть наші музейні експонати, а також каталог — це гарний подарунок для миколаївців та відвідувачів міста», — зазначає Ілля Хворостянюк.

Працівник музею говорить, головна мета діяльності закладу — представити розвинену історію регіону.

«Музеї по всьому світу варто відвідувати — це місце, яке дозволяє відпочити та отримати інформацію. Це спосіб дізнатися історію краю. Це важливо і для тих, хто живе у місті. Музей постійно оновлюється. Навіть якщо ви були рік тому, то варто прийти сюди ще раз», — пояснює Хворостянюк.

Миколаївський музей суднобудування і флоту

Завідувачка музею Тетяна Мітковська розповіла, на початку повномасштабного вторгнення заклад перебував у нелегкому становищі.

«Ми теж переживали тяжкі часи. Співробітники ховали музейні предмети у надійні місця, ми знімали зі стін художні роботи. Дещо спускали у підвальне приміщення, дещо евакуйоване дотепер. До припинення бойових дій воно буде розташоване за межами області. Відновився музей у лютому 2023 року і працюємо дуже активно. Мабуть, набагато активніше, ніж до військових подій», – ділиться жінка.

Каже, музей має у перспективі ще більше виставкових проєктів.

«Ми брали участь у проєкті «Ідентичність Миколаївщини» (шість заходів на базі музею). Активність велика. Навіть на цьому тижні була презентація марки «Русскій воєнний флот — до дна!» Саме у нас, бо музей суднобудування. Ми тісно співпрацюємо з національним Антарктичним центром України. Було відкриття виставки «Україна в Антарктиді», — розповіла Мітковська.

1
1
1
1
1

Жінка додає, музей також надає можливість учням, спілкуватися наживо один з одним, з викладачами.

Хочеться, щоб люди за допомогою музеїв знаходили собі відраду та відпочивали.

Миколаївський обласний художній музей імені В.В. Верещагіна

Зі слів директора закладу Сергія Рослякова, художній музей відновив виставкову діяльність на початку лютого 2023 року. Каже, заклад працює та запрошує всіх відвідувачів.

«Робимо акції, різноманітні заходи. Обов'язково у нас відбуваються майстер-класи: вчимо людей, як слід малювати писанки, витинанки тощо. Також знайомимо з національною, художньою, народною та професійною культурою. Вчора, 17 травня, відкрили виставку творів миколаївських художників, які народилися під сузір'ям Тельця. Всіх запрошуємо», — сказав Рослянков.

Додає, проблеми були подібні до інших миколаївських музеїв.

Директор закладу Росляков розповів, люди мають знати про те, що їх оточує, що в їх історії було раніше та що відбувається зараз.

«Треба знати свою історію, рідного міста, відвідувати музеї та дізнаватися про художників, бо вони є часткою миколаївської громади», — зауважив чоловік.

Музей «Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині у Другій світовій війні»

Виконувачка обов'язків директора музею Бусілкова Ганна розповіла, наразі важливим завданням є збереження культурних цінностей.

«Музей продовжує створювати нові цікаві експозиції: «Війна, що триває...», яка складається з експонатів, що були передані військовослужбовцями до музею, «Перші з честю», яка розповідає про історію створення Прикордонних військ Незалежної України, які й сьогодні захищають наші кордони. Також «ОУН-УПА на Миколаївщині», що показує боротьбу за Незалежність України членів організації ОУН на Миколаївщині», — зазначила вона.

Крім того, до списку виставок належить «Війна», що показує окупацію міста фашистами під час Другої світової війни та боротьбу підпільних організацій проти німців.

Попри складний час в закладі організовують музейні уроки, круглі столи, лекції. За словами Бусілкової, надалі планується створення виставок, присвячених Збройним Силам України, зустрічі з учасниками бойових дій різноманітних родів військ, які зараз захищають Україну.

Миколаївська обласна філармонія

Директор обласної філармонії Олександр Добровольський розповів, на початку повномасштабного вторгнення заклад тимчасово припинив діяльність через бойові дії.

«Хоч з 24 лютого 2022 року по середину квітня ми фактично не виступали, бо не було можливості через постійні обстріли, але ми збиралися в приміщенні філармонії, робили відеозаписи вокальних та інструментальних творів, і виставляли все в YouTube. Люди передивлялися, дякували за цю емоційну підтримку та розрядку, яку могли отримувати люди від перегляду», — згадує Добровольський.

Розповідає, з вересня 2022 року відновилася концертна діяльність.

«Також співпрацюємо з усіма музеями. Час від часу надаємо концерти в музеї суднобудування та краєзнавчому, але то більш благодійні концерти. Перспективи розвитку будуть залежати від можливостей самих концертних майданчиків. На сьогодні ми відновлюємо роботу естрадно-симфонічного оркестру. Працюємо, розвиваємося досвід свого регіону. Знайомимо жителів Миколаївщини з надбаннями інших країн», — зазначає він.

Стверджує, концерти допомагають населенню психологічно відпочити.

«Під час заходу людина відключається від того зовнішнього та залишається повністю у владі цієї вистави. Коли люди виходять після концерту, то завжди дякують артистам. Це як ковток свіжого повітря для них. Заходи сфери культури архіважливі для того, щоб суспільство могло жити, працювати, і надалі виконувати свої життєві функції», — каже Добровольський.

Коментар
16/06/2024 Субота
15.06.2024
14.06.2024