Херсон: історія будівель музейного комплексу області

20 Квітня 2024, 18:00
Окружний суд, у будівлі якого нині розташований головний корпус Краєзнавчого музею 1431
Окружний суд, у будівлі якого нині розташований головний корпус Краєзнавчого музею

Будівлі комплексу постраждали від ворожих обстрілів, як і вся історична частина Херсона, але його працівники вірять, що музей відновить свою роботу. 

Музейний комплекс Херсонського обласного краєзнавчого музею розташований у чотирьох окремих будівлях: Краєзнавчий музей, Літмузей, Музей природи та Музей історії м. Каховка (тимчасово окупована). Всі споруди є пам’ятками архітектури ХІХ століття – ідеться на фейсбук-сторінці  цього закладу.

Головний корпус Краєзнавчого музею розташований у будівлі колишнього Окружного суду. Будівля зводилась на головній на той час площі міста, тому велике значення мав вигляд фасаду. Розробник проєкту архітектор Домбровський прикрасив його скульптурами богині правосуддя Феміди та богині покарання Немезиди. Завершилось будівництво 1894 року.

У 1978 році будівлю передали Херсонському краєзнавчому музею. 12 жовтня 1982 року тут відкрилася нова експозиція.Музей природи зведений на початку ХХ ст. за кошти Херсонського губернського земства та доброчинні внески містян.Музей заснований під керівництвом відомого вченого-біолога І. К. Пачоського. Через брак місця для зібраної колекції він звернувся до місцевої влади з проханням будівництва окремого приміщення, яке згодом має стати губернським природничо-історичним музеєм. Тож 1904 року почалося будівництво. Музей відкрився у січні 1906 р. і був єдиним в Україні приміщенням, побудованим саме для музейної експозиції.

Літературний відділ музею або Літмузей, що розташований на вулиці Театральній, є памʼяткою місцевого значення України. До революції 1917 року власником будівлі був херсонець Гурфінкель, який здавав приміщення чоловічому сирітському притулку. У 1891 році Андрій Сергєєв, учитель, що приїхав у Херсон разом з дружиною, займає в ньому посаду помічника наглядача. В цій же будівлі родині було виділено квартиру, де у них народився син, майбутній відомий письменник, драматург, журналіст Борис Лавреньов.

У 1992 році в будинку відкрвся літературно-меморіальний музей Лавреньова та музей «Літературна Херсонщина». 

«На жаль, наші будівлі постраждали від ворожих обстрілів як і вся історична частина Херсона.Але ми віримо, що музей відновить свою роботу і наше місто буде квітучим і прекрасним», – зазначається в дописі.

 

Читайте такожБудівля Херсонського художнього музею на фото 40-х років минулого століття

Коментар
25/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024
23.05.2024