У Городищенській громаді вшанували пам'ять жертв трагедії в селі Красний Сад

19 Квітня 2024, 15:38
У Городищенській громаді вшанували пам'ять жертв трагедії в селі Красний Сад 401
У Городищенській громаді вшанували пам'ять жертв трагедії в селі Красний Сад

У Городищенській громаді відбулися заходи з вшанування пам’яті жителів знищеного села Красний Сад. 19 квітня 1943 року поляки разом із нацистськими окупантами вбили 104 мирних мешканців села.

Про це повідомили на сайті громади.

На пам’ятний захід прибули заступник голови Городищенської сільської ради Віктор Білик, староста Михлинського старостинського округу Яніна Онищук і керівництво гуманітарного відділу. Заходи розпочалися з покладання квітів до пам’ятного знака на місці вбивства мешканців спаленого села. 

Як пише дослідниця Леся Бондарук село Красний Сад стало першим яскравим прикладом такої розправи поляків спільно з нацистами над українським мирним населенням. 

У понеділок 19 квітня 1943 року близько 10 години ранку село Красний Сад оточили військові у німецькій формі, які розмовляли польською мовою. Вони вбили кількох чоловіків, які були в полі. Далі невеликими групами тихо рухалися селом. 

Перші п'ять сімей, що трапилися на їхньому шляху, загнали у клуню Володимира Павлова і стратили. Далі йшли від двору до двору, усіх кого знаходили в хатах і на подвір'ях, заводили до клунь та вбивали.

Увечері люди, які врятувалися, зібрали тіла загиблих і відвезли на цвинтар. 19 квітня 1943 року польська поліція і нацисти вбили 103 красносадівців, і ще одну людину із села Бережанки. Вдалося вижити лише 13-ом людям. Серед знищених селян Красного Саду було 20 дітей шкільного віку, 8 дошкільного, а також дев’ятимісячне немовля.

«Коли переглядаєш архівні документи, то в душі, наче хтось по живому, ріже гостим лезом... У чому була вина цих людей? Їх просто... або розстрілювали, або проколювали багнетами, або різали голови. Пояснення трагедії, яка відбулася 81 рік тому, і після якої село Красний Сад зникло, немає. Як і немає пояснення звірствам, що кояться на території України сьогодні від рук російського агресора. Пам’ятаймо про всіх українців, які стали жертвами безпідставних воєн – тільки тому, що вони українці», – зазначив заступник голови Городищенської сільської ради Віктор Білик.

Всечесні отці на чолі з настоятелем храму Різдва Пресвятої Богородиці села Михлин протоієреєм Назарієм відправили заупокійну літію біля встановленого пам’ятника загиблим красносадівцям на місцевому кладовищі.

Детальніше про трагедію читайте у статті Красний Сад: що сталося на Великдень 1943-го

Пам
Пам

Читайте також: Трупи, як снопи – в садах, на вулицях, городах: трагедія в Сагрині

Коментар
25/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024
23.05.2024