В Україні стартувала Національна програма підготовки фахівців з реставрації памʼяток

18 Квітня 2024, 15:52
В Україні стартувала Національна програма підготовки фахівців з реставрації памʼяток 455
В Україні стартувала Національна програма підготовки фахівців з реставрації памʼяток

В Україні запровадили «Національну програму підготовки фахівців з реставрації памʼяток культурної спадщини». 

Про це Район.Історія повідомила Всеукраїнська асоціація охорони культурної спадщини.

Вразливість культурної спадщини України та консолідація зусиль українців та наших іноземних партнерів задля її збереження для подальших поколінь в часи великої війни є однією з головних тем. 

У звʼязку зі зростальною кількістю обʼєктів, що потребують реставрації в результаті як воєнних дій, так і природного зношення, а також нагальної потреби їх збереження та відновлення, на сьогодні в Україні спостерігається гострий дефіцит спеціалістів з ремонтно-реставраційних робіт. 

Всеукраїнська асоціація охорони культурної спадщини (ВАОКС) за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України, а також Українського національного комітету ICOMOS (Міжнародної ради з охорони пам'яток та історичних місць) ініціювала та оголосила про початок впровадження в Україні «Національної програми підготовки фахівців з реставрації памʼяток культурної спадщини». 

В основі програми популяризація професії реставратора, відкриття у вищих навчальних закладах по всій країні відповідних кафедр, організація навчання та практики, в тому числі за кордоном, а також заходи з мотивації молодих спеціалістів.

За словами голови ВАОКС Олександра Никоряка у вишах країни відсутні кафедри з підготовки подібних фахівців, а спеціальностям з реставрації виділяють мінімальну кількість навчальних годин, через що в професію приходить невелика кількість молодих спеціалістів-ентузіастів. 

Зараз в Україні працює лише невелика група фахівців-реставраторів найвищого класу, але їхніх можливостей не вистачає для покриття всіх потреб. Варто зазначити, що для розвʼязання всіх цих питань, зусиль лише держави та громадських організацій недостатньо. 

Співпраця із соціально-відповідальним бізнесом, який у своїй діяльності зацікавлений у відповідних кадрах, адже інвестує у  відновлення спадщини, може бути ефективною та взаємовигідною.

Програма має на меті консолідувати архітекторів, реставраторів та всіх інших професіоналів в цій галузі, виокремлення реставрації в окрему сферу, підняття її на сучасний світовий рівень, популяризація професії реставратора, навчання та підготовка кадрів. 

Програма стартувала 17 квітня з церемонії нагородження відзнаками та грошовими стипендіями студентів НАОМА та видатних українських архітекторів-реставраторів за наукові роботи й реалізовані проєкти у сфері збереження та відновлення обʼєктів культурної спадщини. 

Меценатом стипендіальної підтримки обдарованих студентів цього року виступила компанія DOVGIY Family Office.

«Сьогоднішня подія показала, що українське суспільство уже розуміє важливість збереження та відновлення культурної спадщини, тепер потрібно заохотити бізнес до свідомого інвестування, яке передбачає рішення з відновлення та пристосування старих будівель до 21 сторіччя, зберігаючи та відновлюючи їхні історичні ознаки. Ми вдячні, що уже є бізнеси, які поставили собі за мету стати прикладом для інвесторів  компанія Dovgiy Family Office має у своєму портфелі уже цілий ряд проєктів реставрації та ревіталізації. Один із них – будинок купця Новікова на Подолі, реалізована ними у 2018 році. Будівля 1893 р. через неналежну консервацію була майже знищена, стіни довелося буквально осушувати, а деякі втрачені елементи відновлювались за архівними фотографіями. Але зараз ми маємо відновлену памʼятку та окрасу київського Подолу. Сподіваюсь, що таких проєктів буде ставати ще більше», – розповів Олександр Никоряк.

Нагороди отримали:

  • Архітектор Юрій Лосицький за Проєкт реставрації та консервації Троїцької надбрамної церкви Києво-Печерської лаври;

  • Архітектор Юрій Дубик за реставрацію Чорної кам’яниці зі створенням експозиції львівських кам’яних архітектурних та скульптурних пам’яток XV-XX століть;

  • Архітектор Наталія Диховична за реставрацію та пристосування Маріїнського палацу у Києві; 

  • Компанія DOVGIY Family Office за проєкт реставрації та пристосування Дому Новікова на Подолі;

  • Компанія-девелопер А-DEVELOPMENT за реставрацію та пристосування Микільської брами у Києві.

«На жаль, російська федерація вже пошкодила або зруйнувала понад 1000 пам'яток на території України. І зараз перед нами постає завдання відновлювати такі об'єкти принаймні там, де це дозволяє зробити безпекова ситуація. Адже матеріальна культурна спадщина є фізичним втіленням нашої ідентичності, яку росія намагається знищити. На шляху відновлення ми стикаємося з іншою проблемою – нестачею фахівців у галузі реставрації. Тому Національна програма підготовки реставраторів є важливим кроком у збереженні нашої культурної спадщини, оскільки об'єднає та посилить архітекторів і реставраторів і, сподіваюся, залучить нові кадри у цій спеціальності», – зазначив т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.  

Читайте також: До Державного реєстру нерухомих пам'яток внесли дані про понад 100 тисяч об'єктів

Коментар
25/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024
23.05.2024