Національному музею історії України передали скарб з предметів археологічної культури Ґава-Голігради

17 Квітня 2024, 18:00
Національному музею історії України передали скарб з предметів археологічної культури Ґава-Голігради 504
Національному музею історії України передали скарб з предметів археологічної культури Ґава-Голігради
Харківські правоохоронці передали Національному музею історії України на відповідальне зберігання та для проведення комплексної експертизи скарб.
 
Про це повідомили в музеї.
 
Скарб вилучили в грудні 2023 року. Спробу незаконного продажу виявили співробітники музею під час проведення моніторингу інтернет-майданчиків, пов’язаних з нелегальним обігом археологічних предметів.
 
Скарб складається з предметів археологічної культури Ґава-Голігради (кінець 3 – початок 1 тис. до н.е.), пам’ятки якої поширені від Подунав’я до Східних Карпат. Це уламки бронзових знарядь – серпів та сокир, шмати плавленої міді та брили свинцю. 
 
Археологи вважають, що ці предмети були виробничою сировиною та належали древньому майстру-ливарнику. За попередньою інформацією слідства, скарб походить із Західної України. Окрім цього, під час обшуку вилучили бронзовий скіфський казан.
 
Генеральний директор музею Федір Андрощук підкреслив виняткову наукову цінність переданих предметів.
 
«Ми розраховуємо за допомогою експертних аналітичних досліджень отримати інформацію про хімічний склад кожного з переданих нам предметів. Порівнявши це з типами предметів зі скарбу та з інформацією про вже відомі аналогічні скарби, а їх відомо вже понад 20, ми зможемо достатньо впевнено окреслити територію, на якій працював древній майстер, та поглибити наші знання про технологічні прийоми та рівень майстерності давнього населення України», – розповів Федір Андрощук.
Представники харківської поліції ознайомилися з археологічною експозицією музею та отримали на згадку про цю подію нові музейні видання. 
 
«Я щасливий від того, що географія нашої співпраці з правоохоронцями постійно розширюється. Ми ніколи не забудемо, що ворожою армією було сплюндровано унікальний археологічний музей у Верхньому Салтові під Харковом. Вага кожної врятованої археологічної знахідки сьогодні, коли ворог прагне розтоптати всю українську історію, неоціненна. З кожною нашою маленькою музейною перемогою ми все більше відчуваємо, як багато українських правоохоронців поділяє наші принципи та прагне врятувати історію та культуру України задля майбутнього. Це робить усіх нас сильнішими, а сьогодні я безмежно дякую харківським правоохоронцем», – розповів директор музею. 
 
Скарб врятували завдяки роботі співробітників Харківського районного управління поліції 1 ГУНП в Харківській області при процесуальному керівництві Київської окружної прокуратури міста Харкова.
 
Законодавством України не передбачено цивільного обігу археологічних знахідок, усі археологічні предмети є власністю держави. 
 
«Якщо ви прагнете зберегти нашу спільну історію, врятувати нашу спільну культурну спадщину, звертайтеся до музеїв! Музеї відкриті для співпраці, а поповнення державної частини Музейного фонду України є одним з основних їхніх завдань», – закликають у музеї.
Коментар
25/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024
23.05.2024