Вікіджерела люблять пам’ятки: підсумки конкурсу з оцифрування документів

13 Квітня 2024, 13:49
Вікіджерела люблять пам’ятки: підсумки конкурсу з оцифрування документів 273
Вікіджерела люблять пам’ятки: підсумки конкурсу з оцифрування документів

Уперше з 1 грудня 2023 до 8 лютого 2024 року проходила кампанія «Вікіджерела люблять пам’ятки» з оцифрування документів, що стосуються нерухомої культурної спадщини України. 

Вона відбулася в українському розділі Вікіджерел — сестринському проєкті Вікіпедії. Результати кампанії представили на сайті «Вікі любить пам'ятки».

Вікіджерела – це вільна бібліотека, де розміщуються тексти різноманітних джерел, які мають обов’язково відповідати двом умовам: не порушувати авторських прав і не змінювати змісту першоджерела. Українськомовний розділ Вікіджерел існує з 2006 року. 

Це проєкт, де можна розмістити повні тексти творів та документів у суспільному надбанні, що зручно для статей Вікіпедії.

У Вікіпедії зараз розміщені найповніші публічні списки об’єктів культурної спадщини, які містять понад 100 000 пам’яток. 

Цей перший єдиний відкритий український список для пам’яток усіх рівнів створили волонтери ще з 2012 року, щоб змогти проводити українську частину міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» (Wiki Loves Monuments). 

Для підтримки та наповнення списків волонтерам потрібно отримувати й обробляти різні розпорядження різні розпорядження, постанови та накази: наприклад, Міністерства культури та інформаційної політики України і його попередників. 

Часто ці документи надаються як скани, а отже потребують розпізнавання та вичитки, щоб можна було зручно обробляти інформацію, шукати.

«Проведення кампанії у Вікіджерелах було націлене на отримання розпізнаних текстів сканів документів, таких як, наприклад, наказ Міністерства культури і туризму від 22.12.2005 № 1071 «Про занесення об’єктів культурної спадщини місцевого значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України». Мета — мати вільний цифровий доступ до документів, які стосуються культурної спадщини України, що дозволяє перевірити дані (адреси, назви, роки тощо), щоб формувати списки пам’яток», — розповів ініціатор конкурсу та член організаційного комітету, адміністратор іншого сестринського проєкту Вікіпедії – Вікісховища Анатолій Гончаров.

У кампанії взяло участь 10 осіб, вони вичитали 1889 сторінок, перевірили 393 сторінки (зокрема 4, які були вичитані до початку конкурсу). Усього вичитали 60 документів, з них 20 перевірили повністю. 

«Ці результати показують, що попри на вищу складність роботи — документи у табличному вигляді важче редагувати у Вікіджерелах, ніж просто текстові — учасникам першої кампанії вдалося зробити доволі багато роботи. Цей конкурс потрібно зробити щорічним», – додав він.

Усі документи можна подивитись за цим посиланням. 

Загальний залік учасників:

  • Leh Palych — 2864,2 балів;
  • Balakun — 868,9 балів;
  • Любмир — 76,3 балів;
  • Visem — 44,4 балів;
  • Erik tavr — 11 балів;
  • Bicolino34 — 7,4 балів;
  • Kyslinka27 — 5 балів;
  • Arxivist — 2,7 бали;
  • MarianaSenkiv — 2,1 бали;
  • Volodymyr D-k — 1 бал.

За вичиткою трійка лідерів — користувачі Leh Palych, Balakun і Любмир, а за перевіркою — користувачі Leh Palych, Balakun і Visem.  Усі учасники та учасниці отримають відзнаки та сувеніри, а перші три місця у кожній номінації — призи.

Читайте також: Онлайн-архів «Бабин Яр» поповнився копіями понад 150 тисяч документів

Коментар
25/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024
23.05.2024