Старовинна ікона «Іоан Воїн» зберігатиметься у музейній колекції Херсонського художнього музею

06 Квітня 2024, 14:22
Директорка музею з іконою. Фото: соцмережі Херсонського художнього музею 1252
Директорка музею з іконою. Фото: соцмережі Херсонського художнього музею

Херсонський художній музей отримав вилучену правоохоронцями Полтавщини старовинну ікону «Іоана Воїна».

Ікону правоохоронці вилучили у контрабандиста, який нелегально скуповував та пересила за кордоном твори мистецтва, – йдеться у соцмережах музею.

Ікона «Іоана Воїна». Фото: соцмережі Херсонського художнього музею
Ікона «Іоана Воїна». Фото: соцмережі Херсонського художнього музею

Зловмисника затримали наприкінці листопада минулого року, коли він намагався відправити «Укрпоштою» до Євросоюзу три ікони, 1 лютого суд призначив контрабандисту 3 роки умовного покарання.

Судова мистецтвознавча експертиза визначила, що вилучені ікони належать до культурних цінностей, які мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення. 

Тож Мінкульт запропонував Херсонському художньому музею обрати одну з них для поповнення розрабованої колекції. Музейні фахівці обрали образ «Іоана Воїна».

«Були часи, коли я привозила роботи в музей фурами, придатними для перевезення колекцій, дипломатичним транспортом. А зараз рада і вилучений на кордоні одній, але дуже цінній іконі, ймовірно XVIII ст., яку передало СБУ Полтави», – поділилася своїми враженнями від процесу передачі директорка музею Аліна Доценко.

Директорка музею під час передання ікони. Фото: соцмережі Херсонського художнього музею
Директорка музею під час передання ікони. Фото: соцмережі Херсонського художнього музею

До пограбування в музеї зберігалася інша невеличка ікона, присвячена святому мученику Іоану Воїну, написана XVIII ст. темперою на дошці. На жаль, вона разом із більш ніж 10 тисячами інших творів мистецтва була викрадена російськими арт-мародерами перед відходом окупантів з Херсона. Місцеперебування вкраденої ікони наразі невідомо.

«Передача ікони – знакова подія для музею, адже для сьогодення образ Іоана Воїна, якого в Україні особливо пошановують з давніх часів, є вкрай актуальний. Це один з небагатьох ранніх святих (IV ст.), якому приписується слов’янське походження. Святий мученик відомий тим, що по молитві йому викривається злодійство і повертається вкрадене (впору починати молитися за повернення вкрадених музейних цінностей), він захищає від кривдників і нападу, відводить всяку небезпеку. Ще святому Іоану Воїну моляться про тих, хто перебуває у полоні або ув'язненні», – йдеться у повідомленні на сторінці музею.

 

Коментар
21/06/2024 П'ятниця
21.06.2024
20.06.2024
19.06.2024