Вікі любить пам'ятки: 10 найкращих світлин спецномінації «Фотоплівка» 2023 року

04 Квітня 2024, 16:18
Успенська церква в селі Осинове, Луганська область. Автор: Андрій Шейко 444
Успенська церква в селі Осинове, Луганська область. Автор: Андрій Шейко

Удруге у фотоконкурсі «Вікі любить пам’ятки» пройшла спеціальна номінація «Фотоплівка», присвячена світлинам об’єктів нерухомої культурної спадщини України, які зроблені плівковими фотоапаратами. 

У 2023 році 55 учасників та учасниць завантажили понад 500 фото майже 300 об’єктів. Світлини, які набрали найвищі бали за оцінками журі, представили на сайті фотоконкурсу. 

Світлини погрупували за категоріями — «Втрачене неповторне» (світлини втрачених пам’яток), «Історичні кадри» (суттєво перебудовані пам’ятки; незворотні зміни у пам’ятці чи її навколишньому середовищі), «XX століття на плівці» (фото XX століття, якщо відсутні кардинальні зміни станом на зараз) та «Сучасність на плівці» (пам’ятки фіксуються з 2001 року, відсутні суттєві зміни).

Журі спеціальної номінації:

  • Наталія Ластовець — дописувачка української Вікіпедії, волонтерка, призерка та учасниця «Вікі любить пам’ятки» попередніх років;
  • Антон М. (творчий псевдонім) — автор контенту, учасник «Вікі любить пам’ятки»;
  • Мирослав Переймибіда —  волонтер, призер та учасник «Вікі любить пам’ятки» попередніх років;
  • Сергій Петров — історик, журналіст, фотограф, документатор російських воєнних злочинів на Харківщині та дописувач української Вікіпедії;
  • Андрій Чекановський — історик, археолог, фотограф. Член Національної спілки фотохудожників України;
  • Mark Volkoff (творчий псевдонім) — професійний фотограф, учасник «Вікі любить пам’ятки» попередніх років.

«Втрачене неповторне»

У цій категорії відзначили роботу із зображенням хати з села Тухолька Сколівського району Львівської області, Пирогів, Київ. Пам’ятка архітектури місцевого значення. Автор фото – Віктор Полянко

Віктор Полянко 6 червня 2006 року  фотографував об’єкти «Музею просто неба в Пирогові» на плівкову камеру Kodak KB10, а вже через кілька місяців ця хака згоріла. 

У статті української Вікіпедії про втрату пам’ятки написано так: «15 вересня [2006 року] внаслідок займання згоріли різьблена гуцульська хата 1908 року з с. Тухолька Сколівського району Львівської області, а також дві традиційні господарські будівлі. (…) Спеціалісти МНС назвали причини пожеж — умисний підпал»

Станом на зараз це єдине фото цієї пам’ятки у Вікісховищі. 

«Це фото – це той самий «Головний Момент», заради якого взагалі варто проводити цей конкурс. Якщо говорити практично, то у в 2006 році не у всіх були мобільники з камерами або хоча б цифрові фотоапарати. І загалом, фотографувати “якісь старі хати” тоді було не дуже доцільно, адже проявка фотоплівки, може, і безкоштовна, а от друк коштував гроші…. Фотосесія Віктора дала цінні кадри, хоча тоді це могло видатися дуже нетиповою справою», прокоментувала членкиня організаційного комітету конкурсу Ольга Крезуб.

Читайте також: Війна руйнує пам'ятки: підсумки спеціальної номінації міжнародного фотоконкурсу

«Історичні кадри»

Перше місце

У цій категорії найбільше балів журі набрала світлина із видом на Успенську церкву в селі Осинове. Автор — Андрій Шейко

Фото зроблене 2007 року з південно-східного напрямку. Зараз храм частково відреставрований і має інший вигляд. Цю ж роботу також відзначили як найкращу світлину Луганської області 2023 року.

«Хочу поділитися своїми кращими старими фото на фотоплівці з тими, кому це цікаво», – розповів Андрій Шейко.

«Корисність і оригінальність оцінена як для об’єкта, який зазнав руйнівної модернізації, що змінила його стиль», – зауважив член журі Андрій Чекановський.

Нижче, для ілюстрації змін у пам’ятці, представили не плівкове фото із зображенням цієї самої церкви, з майже того самого ракурсу, від 1 листопада 2015 року. Автор — Вячеслав Непран, світлину теж завантажили у рамках конкурсу 2023 року.

Успенська церква. Осинове, Луганська область (2015 рік). Фото: Вячеслав Непран
Успенська церква. Осинове, Луганська область (2015 рік). Фото: Вячеслав Непран

Читайте також: Вікі любить пам'ятки: світлини, які перемогли у спеціальній номінації «Елементи екстер’єру»

Друге місце

На другому місці у цій категорії у рейтингу журі опинився вітряк із села Юнаківка Сумського району Сумської області, Пирогів, Київ. Дата фото — 6 червня 2006 року. Автор фото — Віктор Полянко.

Журі відзначило, що ця світлина показує ще цілі «крила» у Пирогівських вітряків. Для порівняння, представили не плівкове фото із зображенням вітряків від 21 жовтня 2012 року.

Вітряк із с. Юнаківка Сумської області.Київ (2012 рік).Фото: Сергій Криниця
Вітряк із с. Юнаківка Сумської області.Київ (2012 рік).Фото: Сергій Криниця

Третє місце

Третє місце у цій категорії посіла світлина із зображенням Успенської церкви у Бахчисараї, Крим. 1986 рік. Автор фото — Сергій Тарабара.

«Кадр знятий ще до побудови каплиці над входом. Він цінний, як зображення пам’ятки до перебудови», – зауважив член журі Андрій Чекановський.

Нижче, для порівняння, представлено не плівкове фото із загальним видом на комплекс Успенського печерного монастиря від 16 жовтня 2000.

Комплекс Успенського печерного монастиря. Бахчисарай, Крим (2000 рік). Фото: Євген та Ольга Махоньки
Комплекс Успенського печерного монастиря. Бахчисарай, Крим (2000 рік). Фото: Євген та Ольга Махоньки

Читайте також: Єврейська спадщина: світлини-переможці спецномінації фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки»

«XX століття на плівці»

Перше місце

За оцінками журі на першому місці цієї категорії є фото із зображенням палацу «Дюльбер» у Кореїз, Крим, яке зробили 6 червня 1993 року. Автор фото — Андрій Дідківський.

«Поїздка ще школярем у Крим для мене була подією. Тому я добре пам’ятаю всі кадри з тієї поїздки. Мені не потрібно було переглядати плівки, щоб підібрати кадри, які виставити на конкурс», – розповів учасники фотоконкурсу Андрій Дідківський.

Пам’ятка архітектури національного значення (охоронний номер 010011 ). У перекладі з кримськотатарської слово «Дюльбер» (крим. dülber) означає «красивий», «чарівний». Палац, побудований в романтичному мавританському стилі, це білосніжна будівля зі сріблястими куполами, арковими вікнами та зубчастими стінами. 

Його прикрашають синій орнамент та кольорова мозаїка. Завдяки своїй білизні палац чітко виділяється на тлі Кримських гір. Над головним входом до палацу арабською в’яззю виведено напис: 

«Нехай благословить Аллах тих, хто увійшов сюди».

«У кадрі є плівкова «ламповість» і присмак часу», – зазначив член журі Андрій Чекановський.

Читайте також: Обрали найкращі фото у спеціальній номінації «Інтер’єри»

 

Друге місце

Робота із зображенням графського (світського) корпусу Ханського палацу в Бахчисараї, Крим, посіла друге місце у категорії. 1986 рік. Автор фото – Сергій Тарабара.

Пам’ятка архітектури національного значення (охоронний номер 010077/3).

Третє місце

На третьому місці світлина із зображенням Катерининської церкви у Чернігові. Фото 1990-х років. Автор фото — Сергій Тарабара. Світлина демонструє, що ні пам’ятка, ні місцевість навколо неї майже не змінилися за останні тридцять років.

«Сучасність на плівці» 

Перше місце

Перше місце фото із зображенням вітряка із села Кудряве Охтирського району Сумської області, Пирогів, Київ, посіло перше місце у цій категорії. Інфрачервоний спектр, дата — 8 червня 2023 року. Автор фото — Руслан Грибюк.

Друге місце

На другому місці опинилася робота із зображенням Іоано-Богословської церкви у селі Великий Браталів Житомирської області. Фото зробили 13 жовтня 2022 року. Це перше зображення цієї пам’ятки на Вікісховищі. Автор фото — Іван Садовий.

Третє місце 

Чорно-біла робота із зображенням Миколаївської церкви з села Городище Менського району Чернігівської області, Пирогів, Київ, посіла третє місце за балами журі у цій категорії. Дата світлини — 16 червня 2023 року. Автор фото — Руслан Грибюк.

Читайте також:  Найкращі світлини в номінації «Фотоплівка» 2022 року

Коментар
21/06/2024 П'ятниця
21.06.2024
20.06.2024
19.06.2024