Колекція Херсонського художнього музею поповнилася старовинною іконою

03 Квітня 2024, 12:57
Колекція Херсонського художнього музею поповнилася старовинною іконою 661
Колекція Херсонського художнього музею поповнилася старовинною іконою
Херсонський обласний художній музей імені Олексія Шовкуненка музей отримав старовинну ікону, яку вилучили правоохоронці Полтавщини.
 
Про це повідомляє Херсонський художній музей.
 
Ікона – одна з тих, які контрабандист скуповував через Інтернет, реставрував та нелегально пересилав за кордон. Зловмисника затримали наприкінці листопада 2023 року, коли він намагався відправити «Укрпоштою» до Євросоюзу три ікони, 1 лютого суд призначив контрабандисту три роки умовного покарання.
 
Судова мистецтвознавча експертиза визначила, що вилучені ікони належать до культурних цінностей, які мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення. Тож Мінкульт запропонував Херсонському художньому музею обрати одну з них для поповнення розграбованої колекції. 
 
Фахівці обрали образ «Іоана Воїна» Директорка музею Аліна Доценко особисто приймала ікону в Полтаві.
 
«Були часи, коли я привозила роботи в музей фурами, придатними для перевезення колекцій, дипломатичним транспортом. А зараз рада і вилучений на кордоні одній, але дуже цінній іконі, ймовірно XVIII ст., яку передало СБУ Полтави», – розповіла директорка музею.
 
До пограбування в музеї зберігалася інша невеличка ікона, присвячена святому мученику Іоану Воїну, написана XVIII століття темперою на дошці. Її разом із більш ніж 10 тисячами інших творів мистецтва викрали російські мародери. Місцеперебування вкраденої ікони наразі невідомо. 
«Передача ікони – знакова подія для музею, адже для сьогодення образ Іоана Воїна, якого в Україні особливо пошановують з давніх часів, є вкрай актуальний. Це один з небагатьох ранніх святих (IV ст.), якому приписується слов’янське походження. Святий мученик відомий тим, що по молитві йому викривається злодійство і повертається вкрадене (впору починати молитися за повернення вкрадених музейних цінностей), він захищає від кривдників і нападу, відводить всяку небезпеку. Ще святому Іоану Воїну моляться про тих, хто перебуває у полоні або ув'язненні», – йдеться в повідомленні.
Коментар
18/04/2024 Четвер
18.04.2024
17.04.2024