Родинна реліквія: Берестечківському історичному музею передали світлину 1929 року

23 Березня 2024, 17:03
Оригінальна світлина 1929 року 1839
Оригінальна світлина 1929 року

Фонди Берестечківського народного історичного музею поповнилися оригінальним експонатом.

Про довгий шлях цінної знахідки до постійної експозиції музею Район.Історія розповів директор Олег Дергай.

На перший погляд, це схожий на віньєтку аркуш із розміщеними на ньому портретами та підписом «PIERWSZA Z WYBORU REPREZENTACJA ZWIAZKU KOMUNALNEGO MIASTA BERESTECZKA». 

Цілком можливо, що на знімку – представники органу місцевої влади, а саме члени магістрату 1929 року. Також ці люди могли належати до громадського об'єднання підприємців, які фінансували проєкти Берестечківського магістрату за власні кошти.

«На дану світлину я звернув увагу приблизно двадцяти років тому. Вона висіла на стіні в кімнаті будинку, що знаходиться по вулиці Лесі Українки. Якось я допомагав чоловіку, батько якого є одним із людей, зображених на знімку. Як вдячність за роботу він запропонував мені гроші. Натомість я попросив, аби той віддав фотографію. Саме в цей день розпочався сильний дощ. Щоб не зіпсувати світлину, ми домовилися з її власником Володимиром Джулинським, що я прийду по неї завтра. 

Однак уже при наступній зустрічі чоловік відмовився розлучатися з фотографією, мовляв на ній його батько, отже це – пам’ять. Отримавши дозвіл перефотографувати бажану річ, я попросив жителя села Кутрів Сергія Бойка виготовити фотокопію світлини, яка дотепер знаходилася в музеї», – розповів Олег Дергай.

Фотокопія світлини, яку виготовив Сергій Бойко
Фотокопія світлини, яку виготовив Сергій Бойко

Тривалий час Олег Дергай не полишав ідеї придбати оригінальний знімок. Оскільки Володимир Джулинський помер, а інші родичі приїжджали в Берестечко нечасто, він вирішив через сусідів попросити власників будинку подарувати для музею родинну реліквію. 

Врешті через два десятки літ фотографія зайняла чільне місце в постійній музейній експозиції.

«Можна припустити, що на фото – члени магістрату міста Берестечка, або ж підприємці, які того часу фінансували проєкти Берестечківського магістрату власним коштом. Серед них добре читаються прізвища: Джулинський, Манькевич, Тетеренко, Байда, Волянік, Ліщукевич, Кульбицький, Мендак, Білоусов, Зборовський, Оборевич, Заянчковський, Прокопенко, Надашкевич, Понятовський, Ошуркевич та інші», – зауважив директор музею.

Оригінальна світлина 1929 року
Оригінальна світлина 1929 року

У центрі світлини – вид міста Берестечка. На ній також каплиця Марії Магдалини та частина Свято-Троїцького собору. Неподалік костелу Святої Трійці видніється щось схоже на пам’ятник Роху – католицькому Святому, який, вважалося, рятував людей від епідемій.

«Не виключено, що в 1929 році Берестечко належало до Дубенського повіту. Можливо саме тому в правому нижньому кутку знімка під зображенням службового кабінету підпис із зазначенням міста Дубно. На жаль, немає фото приміщення старого магістрату. Проте до нашого часу збереглася будівля між школою і Свято-Духівським храмом, у якій, за свідченням старожилів, знаходився магістрат. Саме в цьому понадстолітньому приміщенні нещодавно знайшли табличку з написом на івриті», – розповів Олег Дергай.

Приміщення, у якому знайшли табличку з написом на івриті
Приміщення, у якому знайшли табличку з написом на івриті

Читайте також: На Волині знайшли табличку на івриті: що там написано

06/12/2024 Четвер
05.12.2024
04.12.2024