Церква у Пляшевій, вежа з Миколаєва та інші переможці фотоконкурсу «Вікі любить пам'ятки»

23 Березня 2024, 20:23
Шуховська вежа у Миколаєві. Автор фото Олександр Мальон 933
Шуховська вежа у Миколаєві. Автор фото Олександр Мальон

Опублікували фото пам’яток Кіровоградської, Миколаївської, Рівненської, Сумської, Хмельницької областей та Севастополя, які визнали найкращими у 2023 році.

Світлини оприлюднили на сайті фотоконкурсу «Вікі любить пам'ятки».

Кіровоградська область

Найкращою світлиною Кіровоградської області стало фото театру у місті Олександрія. Автор – Віталій Попков.

Олександрійський театр — пам’ятка архітектури. Театр в Олександрії з’явився у 1880-х роках. Спочатку це було погано пристосоване складське приміщення. Пізніше театр придбав купець Чибісов, який у 1902 році його повністю реконструював. 

У будівлі в основному виступали пересувні акторські трупи, зокрема «Товариство малоросійських акторів» за участю видатних українських акторів Івана Карпенка-КарогоМарії ЗаньковецькоїМарка Кропивницького під керівництвом драматурга Панаса Саксаганського

Під час Другої світової війни театр спалили, залишився лише фасад. Після відбудови у 1960-х роках будівля стала слугувати місцевим Будинком культури.

«Приємно, що автор побачив класичне фото театру з нового цікавого ракурсу», — прокоментував член журі конкурсу Ігор Єрмоленко.

Олександрійський театр вже не вперше перемагає в області. До цього пам’ятка представляла регіон у 2021 році.

У списку пам’яток Кіровоградської області 2221 об’єкт культурної спадщини, 1299 (58%) — проілюстрували світлинами у Вікісховищі. У 2023 році 13 учасників та учасниць завантажили 151 фото 74 пам’яток з області (фото 6 об’єктів завантажили вперше). 

За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подали 169 осіб.

Читайте також: Волонтери зібрали найповніший відкритий список об’єктів культурної спадщини України

Миколаївська область

Цього року перемогло фото Шуховської вежі у Миколаєві. Автор фото – Олександр Мальон.

Шуховська вежа — водонапірна башта, пам’ятка архітектури місцевого значення. Її збудували у 1906—1907 роках за проєктом інженера Володимира Шухова. Цю вежу першу в світі встановили та використали в системі міського водопостачання. 

Вона пропрацювала до 1944 року, коли її зруйнували під час війни. Після відбудови використовувалася до 1958 року, поки не ввели у дію Інгулецький водогін. Зараз пам’ятка є частиною популярного індустріального туризму. Фото Шуховської вежі вперше перемагає у Миколаївській області.

У списку пам’яток Миколаївської області 2607 об’єкти культурної спадщини, 509 (19%) — проілюстрували світлинами у Вікісховищі. У 2023 році 8 учасників та учасниць завантажили 73 фото 25 пам’яток з області (фото 4 завантажили вперше). 

За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подали 137 осіб.

Читайте також: Вікі любить пам'ятки: визначили найкращі відео культурної спадщини України 2023 року

Рівненська область

Найкращим фото у Рівненській області став знімок церкви Святого Михаїла у селі Пляшева. Автор – Сергій Зисько. Журі відзначили привабливі кольори та освітлення, а також гарну технічну якість світлини. 

Церква Святого Михаїла — пам’ятка архітектури місцевого значення. Дерев’яний храм датується ще від 1650 року. Спершу він був у селі Теслугів. У XVI столітті церкву розібрали та продали як основу для нового храму до села Острів. У 1912 році церкву перенесли до села Пляшева. Фото церкви Святого Михаїла вперше перемагає в області. 

У списку пам’яток Рівненської області 2159 об’єкти культурної спадщини, 839 (38%) — проілюстрували світлинами у Вікісховищі. У 2023 році 20 учасників та учасниць завантажили 745 фото 130 пам’яток з області (25 завантажили вперше). 

За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подали 249 осіб.

Читайте також: Вікі любить пам'ятки: обрали найкращі фото Закарпатської та Львівської областей 2023 року

Севастополь

У цьому регіоні найбільше балів набрала робота Жанни Олексієнко із видом на Георгіївський храм, що входить до складу Георгіївського чоловічого монастиря.

Георгіївський Балаклавський чоловічий монастир — пам’ятка археології національного значення (охоронний номер 270019-Н). Монастир розташований у південно-західній частині Кримського півострова на мисі Фіолент, в Балаклавському районі Севастополя, біля західного початку Зовнішньої гряди Кримських гір. Створення тут монастиря пов’язують із часами виникнення усіх печерних монастирів Криму. 

Світлину цієї памʼятки вперше відзначили у регіоні за час проведення конкурсу. У попередніх роках журі відзначали світлини Генуезької башти № 9 із фортеці Чембало, базиліки 1935 року, Володимирського собору в Херсонесі та інші.

У списку пам’яток Севастополя є 682 об’єкти, з яких за час проведення конкурсу сфотографували 439, тобто 64%. У 2023 році конкурсанти та конкурсантки завантажили 55 фотографій 28 пам’яток. 

Четверо авторів подали свої роботи на конкурс минулого року, а за всю історію конкурсу – 135.

Читайте також: Обрали найкращі фото у спеціальній номінації «Інтер’єри»

Сумська область

Перше місце посіло фото Спасо-Преображенського собору в Сумах. Автор фото – Андрій Мозговий.

«Фото справляє враження завдяки оригінальності ракурсу та композиції. Світлина виразна, романтична, художньо приваблива», — зауважила членкиня журі конкурсу Наталія Шестакова

Свято-Преображенський кафедральний собор — православних храм, пам’ятка архітектури національного значення. Його збудували у 1776—1788 роках. Храм поєднує у собі риси ренесансу, бароко та класицизму. 

Спочатку він був двоярусним, та у ХІХ столітті будівля почала руйнуватися, тож під час ремонтних робіт собор став одноповерховим. З 1882 по 1892 рік проводили капітальну реконструкцію храму, під час якої добудували дзвіницю з курантами. Так собор набув сучасного вигляду.

«Я цікавлюсь історією рідного краю, фотографую багато пам’яток та історичних об’єктів. Вважаю, що потрібно зберігати та популяризувати нашу історію», — розповів Андрій Мозговий.

Спасо-Преображенський собор вперше представляє Сумщину.

У списку пам’яток Сумської області 2947 об’єкти культурної спадщини, 1302 (44%) — проілюстрували світлинами у Вікісховищі. У 2023 році 19 учасників та учасниць завантажили 456 фото 200 пам’яток з області (фото 29 завантажили вперше). 

За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подали 246 осіб.

Читайте також: Вікі любить пам'ятки: світлини Житомирської, Запорізької та Чернігівської областей, які перемогли у конкурсі

Хмельницька область

Найкращим фото області журі визнали світлину Малієвецького водоспаду. Автор – Олександр Соленцов

«Художня виразність, чудова композиція, складна техніка «світлового пензля» на великому об’єкті, кольорові контрасти і акценти. При цьому не втрачена впізнаваність об'єкта. А верхній грот вперше бачу саме на цій фотографії, адже зазвичай він у затінку і зливається зі скелею», – зауважив фото член журі конкурсу Андрій Чекановський.

Малієвецький водоспад — це пам’ятка архітектури місцевого значення. Вона датується XVIII століттям і є одним з відомих туристичних місць Хмельниччини. Водоспад підведений до вершини штучно. 

Колись воду подавали дерев’яним водогоном, та у радянський час він прогнив і труби замінили на металеві. У скелі є двоповерхова печера.

«Даю високий бал за оригінальність, за техніку виконання фото, за незвичайну «нічну» подачу цієї незвичайної та маловідомої «перлини» України. Тепер у глядачів Вікіпедії буде велике бажання побачити цей об’єкт і вдень!», — відзначив член журі Ігор Єрмоленко.

Світлина отримала статус «Якісне зображення» (Quality image). Такий статус спільнота Вікісховища може присвоїти зображенню, що відповідає певним стандартам якості (зазвичай технічного характеру). 

Тільки 43 світлини з конкурсу 2023 року мають цей статус. Пам’ятка вперше перемагає у Хмельницькій області.

У списку пам’яток Хмельницької області 3889 об’єкти культурної спадщини, 1813 (46%) — проілюстрували світлинами у Вікісховищі. У 2023 році 47 учасників та учасниць завантажили 1678 фото 538 пам’яток з області (фото 112 завантажили вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подали 455 осіб.

Читайте також: Війна руйнує пам'ятки: підсумки спеціальної номінації міжнародного фотоконкурсу

Коментар
30/05/2024 Четвер
30.05.2024
29.05.2024
28.05.2024
27.05.2024