Що публікували у літературно-науковому журналі «Юність» про Шевченківські дні за УНР

09 Березня 2024, 14:44
Журнал «Юність». 1919 р., № 1, видавався в Острозькій чоловічій гімназії. З фондів ДІКЗ м. Острога. 773
Журнал «Юність». 1919 р., № 1, видавався в Острозькій чоловічій гімназії. З фондів ДІКЗ м. Острога.

У літературно-науковому журналі «Юність», заснованому при Острозькій хлоп’ячій гімназії і видрукуваному в місті Острозі у друкарні Золотовського, міститься публікація про відзначення шевченківського свята в Острозі у 1919 році – за української влади. 

Матеріалом поділився Микола Манько ‒ старший науковий співробітник історико-художнього відділу державного історико-культурного заповідника Острога на Рівненщині.

Актова зала Острозької чоловічої гімназії. Поч. ХХ ст. Фото з Інтернет мережі.
Актова зала Острозької чоловічої гімназії. Поч. ХХ ст. Фото з Інтернет мережі.

Примірник видання, як і печатка гімназії з гербом і абревіатурою УНР, збереглися у фондах Державного історико-культурного заповідника.

Печатка Острозької чоловічої гімназії з гербом і абревіатурою УНР. З фондів ДІКЗ м. Острога
Печатка Острозької чоловічої гімназії з гербом і абревіатурою УНР. З фондів ДІКЗ м. Острога

Часопис був двомовним, друкував літературні твори, публіцистику та хроніку мовою авторських текстів (частіше вони були російськомовні). 

Лише вступна редакційна передмова подана паралельно в російському і українському варіантах. 

Щодо обкладинки, вона виконана лише російською мовою, навіть без української назви журналу (в редакційній передмові вона подається як «Молодощі»). 

Цікаво, що єдиний випуск часопису датований 14/1 травнем 1919 року (тобто і за новим григоріанським і старим юліанським календарями, хоча останній ні в УНР, ні в радянських республіках вже не мав державного характеру). 

Текст подається з повним збереженням правопису оригіналу, а також дати 10 березня як дня народження Тараса Шевченка.

Шевченківське свято

Гарно одсвяткувала наша молодь 10-е Березня, день народження Т. Г. Шевченка.

В помешканні хлоп’ячоі гімназіі зібрались учні хлоп’ячоі та учениці обоіх дівочих гімназій. Сцена була гарно прибрана, а портрет Шевченка, гарно прибраний рушниками та плахтами, робив гарне вражіння.

Перед виставою було прочитано 2 реферати. Уч. VІІ кл. Б. Бичковський виголосив реферат про життя Т. Г. Досить докладний життєпис прочитав він чудово, з почуттям, що показує чималу його працю. С. Г. Лобачевський освітив значення Т. Г. для Украіни, яко поета, котрий оспівував жаль свого народу й Неньки Украіни в той час, коли се було заборонено, а також яко національного пророка.

Після рефератів – вистава: грали «Назара Стодолю» гарно, а де-які хиби в грі артистів скрашувала декорація. Чудово була проспівана колядка «Нова Рада». Після вистави відбувся концерт. Сполучений хор середніх дівочих і хлоп’ячоі гімназій перша спроба об’єднання шкільної молоді, котра дала дуже гарний скуток під орудою д-я [добродія] Борисюка. Дуже гарно проспівали: «Заповіт», «Реве та стогне» й «Ще не вмерла Украіна». Гарно продекламовано «Мені тринадцятий минав», «Перепендя», й чудово «Думи моі, думи». Гарно проспівано дует: «Місяцю ясний».

На другій день 11-го березня молодь брала участь в громадському святі. Стрійними рядами з власним оркестром учні Х. Г. [хлоп’ячоі гімназіі] пройшли по місту, звертаючи увагу гарною грою, на майдан. Тут гімназіяльний оркестр гарно виконував після промови гімн і туш.

Вечером в помешканні дівочоі гімназіі гр. Блудова відбувся концерт, улаштований тою-же молоддю при діяльній участі д-ів [добродіів] Григоровича та Лобачевського. Концерт відкрив, виконуючи гімн, оркестр. Програм той же що попереднього дня.

Острозька чоловіча гімназія. Поч. ХХ ст. Фото з Інтернет мережі.
Острозька чоловіча гімназія. Поч. ХХ ст. Фото з Інтернет мережі.

Вулиця Дубенська (в наш час – проспект Незалежності) в районі нинішньої центральної площі (зліва); будинків, що на фото праворуч, вже немає. Поч. ХХ ст. Фото з Інтернет мережі.
Вулиця Дубенська (в наш час – проспект Незалежності) в районі нинішньої центральної площі (зліва); будинків, що на фото праворуч, вже немає. Поч. ХХ ст. Фото з Інтернет мережі.

Коментар
26/04/2025 П'ятниця
25.04.2025
24.04.2025