Автор модерної драми національного відродження Кость Гупало серед знищеної інтелігенції у Другій світовій війні

28 Лютого 2024, 19:19
Кость Гупало. Фото 1931 року, музейний архів 411
Кость Гупало. Фото 1931 року, музейний архів

Серед учасників українського визвольного руху, яких знищили під час Другої світової війни в окупованому гітлерівцями Києві, був Кость Гупало.

Він був представником творчої інтелігенції та пройшов шлях від професора російської філології до автора модерної драми національного відродження «Тріумф прокурора Дальського», – йдеться у соцмережах Національного музею історії України у Другій світовій війні. 

Майбутній драматург народився у 1907 року в селі Гупалівка на Дніпропетровщині. Закінчив літературно-лінгвістичний факультет Харківського університету. Учителював на Полтавщині, а відтак повернувся до Харкова, де продовжив педагогічну роботу: в середній школі, в Школі червоних старшин (старший політрук), Всеукраїнському інституті комуністичної освіти. 

Кость Гупало з дружиною Галиною. Фото 1935 р. із музейного фонду
Кость Гупало з дружиною Галиною. Фото 1935 р. із музейного фонду

У 1935 році ввійшов до складу інспекторів Харківського міського відділу народної освіти. Захистив кандидатську дисертацію в 1939 році.

Коли 4 лютого 1942 року відбулася прем’єра вистави «Тріумф прокурора Дальського» у Львівському оперному театрі, Кость Гупало перебував у Києві.

Обкладинка видання п’єси Костя Гупала «Тріумф прокурора Дальського»
Обкладинка видання п’єси Костя Гупала «Тріумф прокурора Дальського»

Через кілька днів, 9 лютого, його було заарештовано під час облави СД у приміщенні Спілки українських письменників. 

За неповними відомостями, він розстріляний разом з іншими членами ОУН наприкінці лютого 1942 року в Бабиному Яру.

Зі спогадів доньки: 

«Російськомовна фахова спеціалізація К. Гупала – це вимушений кут, куди час активно заганяв українців. У 1940 році батько був запрошений на викладацьку роботу до Львова, в університет Івана Франка, де він завідував кафедрою російської мови та літератури і мав статус професора. У Львові батько став по-іншому бачити і розуміти життя. У Львові він став членом ОУН, мельниківцем…».

Коментар
18/04/2024 Четвер
18.04.2024
17.04.2024