Традицію приготування затірки на Донеччині внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини України

27 Лютого 2024, 15:02
Традицію приготування затірки на Донеччині внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини України 429
Традицію приготування затірки на Донеччині внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини України

Міністерство культури та інформаційної політики України додало до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України новий елемент – традицію приготування затірки у селі Крива Лука на Донеччині.

Про це повідомили у пресслужбі Мінкульту.

«Сьогодні найвагоміша загроза для цього елемента нематеріальної культурної спадщини України  – російська агресія. Адже носії елемента змушені тікати від війни. Внаслідок ворожих обстрілів село Крива Лука зазнало великих руйнувань», – зазначають у міністерстві.

Фото з сайту Мінкульту

Страва затірка готується в усіх родинах мешканців села Крива Лука та в місцях їхнього проживання – на інших територіях України й за кордоном. Як розповідають мешканці громади, цю страву споживають як у будень, так і на свята. Впродовж тривалого часу страва була основною у раціоні місцевих жителів. 

Люди пам’ятають, як бабусі готували затірку взимку та сушили на печі. Чоловіки виїжджали поле й їм на обід давали страву разом із маслом. Це спогади столітньої давнини, але дослідники-аматори вважають, що затірку готували набагато раніше. Чумаки брали її з собою в дорогу.

Фото з сайту Мінкульту

Процес приготування страви є тривалим. Спочатку потрібно приготувати тісто. Для цього зазвичай просіювали борошно, у яке по одному вбивали яйця. Потім додавали сіль, перемішували яйця з борошном. Коли тісто можна було «катати», починали затирати. Для консистенції могли додавати трохи молока або води. Перетирали затірку десь пів години, до тієї миті, коли горошини з борошна мали однакову форму і розмір. Далі заготовлення розділялись. Одну частину сушили на печі чи в теплому та сухому місці для подальшого споживання, а другу варили. 

Фото з сайту Мінкульту

Для приготування страви картоплю нарізають кубиками і варять в бульйоні або воді. Тим часом готується засмажка із сала, цибулі та моркви. Коли картопля майже готова, затірку висипають, все розмішують, варять 10 хвилин, додають засмажку. Під час подачі страви в тарілку кладуть шматочок масла. За бажанням додають мелений перець та зелень.

Фото з сайту Мінкульту

Смакують страву за спільним столом люди різного віку. 

Відтепер громада має враховувати рекомендації Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при МКІП про охорону елемента.

Фото з сайту Мінкульту

Нагадаємо, що загалом міністерство культури та інформаційної політики додало до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України чотири нових позиції:

  • Традиції приготування та споживання каші «Зозулі» на Вінниччині; 
  • Традицію приготування затірки у селі Крива Лука на Донеччині;
  • Кавову традицію кримських татар; 
  • Агир ава ве Кайтарма – традиційний танець кримських татар. 

Фото з сайту Мінкульту

Коментар
18/04/2024 Четвер
18.04.2024
17.04.2024