В Україні проведуть тренінги щодо захисту культурних цінностей під час війни

24 Лютого 2024, 14:27
В Україні проведуть тренінги щодо захисту культурних цінностей під час війни 477
В Україні проведуть тренінги щодо захисту культурних цінностей під час війни

Команди Міністерства культури та інформаційної політики України та ЮНЕСКО обговорили питання співпраці у сферах культурної спадщини. 

Про це повідомляє пресслужба МКІП.

Сторони обговорили підготовку тренінгів для військових та персоналу, який задіяний у процесах захисту культурних цінностей під час війни, перспективи створення спеціалізованого підрозділу зі збереження культурних цінностей у лавах Збройних сил України та важливість дотримання норм міжнародного гуманітарного права. 

Тренінги з підготовки військового персоналу з охорони культурних цінностей під час війни базуватимуться на нормах Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року та двох протоколах до неї (1954 та 1999 років), а також інших Конвенціях ЮНЕСКО, стороною яких є Україна. 

До тренінгів залучать фахівців міністерств культури та інформаційної політики, внутрішніх справ, юстиції та оборони, Офісу Генерального прокурора, Державної служби  з надзвичайних ситуацій, Служби безпеки України. Координацію цього напряму роботи здійснюватиме МКІП.

«Аби мати гарний результат, маємо максимально залучити колег з різних відомств — міністерство оборони, офіс генпрокурора, генштаб тощо. Міністерство культури та інформаційної політики об’єднає в цьому проєкті всі державні установи, аби наші культурні цінності були максимально захищені або врятовані у найважкодоступних місцях чи прифронтових територіях», — сказала заступниця міністра культури та інформаційної політики з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Анастасія Бондар.

Читайте такожНа території давнього Херсонеса окупанти хочуть відкрити монастир Російської православної церкви

Секретаріат ЮНЕСКО визначає як найкращу практику систематичну теоретичну та практичну підготовку членів збройних сил та цивільних, залучених у процесах збереження культурних. Тому навчання проведуть безпосередньо для військових, а також цивільного персоналу, призначеного для захисту культурних цінностей. 

«Сподіваюсь, що таке навчання з цивільними та військовими дозволить створити дорожню карту із захисту українських цінностей, особливо в зонах бойових дій. Це не тільки розвиток навичок. Так ми зможемо побачити, що нам потрібно змінювати в існуючій системі, чи потрібна якась додаткова координація», — зауважила представниця ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі.

Вона додала, що під час тренінгів презентують переклад українською мовою Військового посібника ЮНЕСКО (Protection of cultural property: military manual). 

Завідувачка сектору з питань моніторингу ситуації на тимчасово окупованих територіях Ліна Дорошенко зазначила, що реалізація цього проєкту стала можливою завдяки тому, що у вересні 2023 року МКІП зверталося до ЮНЕСКО з проханням провести тренінги. Відповідне рішення прийняли на позачерговому засіданні Комітету.

«Україна є стороною Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту та Першого протоколу про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту (прийнятий одночасно з Гаазькою конвенцією 1954 року). У 2020 році Україна приєдналась до Другого протоколу Конвенції згідно з Законом України від 30 квітня 2020 року № 585-IX). З повномасштабним вторгненням виклики збереження культурної спадщини диверсифікувались та набули нових масштабів. За цих умов дуже важливо імплементувати положення Конвенції, дотримуватися взятих зобов’язань та вживати всіх можливих заходів щодо збереження та захисту культурних цінностей. У даному навчання для військових щодо охорони культурних цінностей в умовах збройного конфлікту є одним з ключових інструментів для досягнення цієї мети», — зазначила Ліна Дорошенко.

Серед учасників зустрічі: представниця ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі, молодший спеціаліст, сектору культури ЮНЕСКО Джордж Джосеф, молодший спеціаліст відділу договорів щодо охорони культурної спадщини ЮНЕСКО Турал Мустафаєв, консультант з питань культури Представництва ЮНЕСКО в Україні Дар’я Левченко, консультантка з питань культури Представництва ЮНЕСКО в Україні Дарина Недзельська, а також заступниця міністра культури та інформаційної політики України Анастасія Бондар, директорка Департаменту культурної спадщини Мар’яна Томин, завідувачка сектору з питань моніторингу ситуації на тимчасово окупованих територіях департаменту культурної спадщини МКІП Ліна Дорошенко. 

Читайте також: На відбудову культурних об'єктів, які пошкодили росіяни, піде 10 років та 9 мільярдів доларів – ЮНЕСКО

Коментар
18/04/2024 Четвер
18.04.2024
17.04.2024