Етнограф, який зібрав пів тисячі українських пісень 18 століття

22 Лютого 2024, 11:58
Оскар Кольберг. Фото: Рівненська обласна наукова бібліотека 368
Оскар Кольберг. Фото: Рівненська обласна наукова бібліотека

У 2024 році виповнюється 210 років від дня народження Оскара Кольберга (1814-1890) польського фольклориста, етнографа, композитора.

В історії україснької культури він залишив помітний слід, як збирач українських пісень 18 століття, – йдеться на сайті Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого.

Збирання матеріалів про всі галузі народної культури на території, яку охоплювала тогочасна Польща, куди входила частина нинішніх українських земель, і створення основ нової галузі науки – етнографії – називають справою життя Кольберга. 

«Цю мету він реалізував у багатотомній видавничій серії «Народ, його звичаї, спосіб життя, мова, легенди, прислів’я, обряди, ворожіння, ігри, пісні, музика і танці», присвятивши окрему монографію кожному регіонові – Волині, Поділлю, Поліссю», – пише «Голос України».

Польська родина Кольбергів мешкала по сусідству з композитором Фредеріком Шопеном.

Оскар Кольберг після закінчення Комерційної академії, де, окрім іншого, вивчав композицію та теорію музики, деякий час працював учителем музики. Написав низку творів, розпочав композиторську і концертну діяльність. 

У 25-річному віці захопився збиранням музичного фольклору. 

Знайшов високооплачувану роботу в Управлінні Варшавсько-Віденської залізниці, а потім в Управлінні дирекції доріг і мостів, зумів накопичити фінанси на видавничу діяльність, дослідження, подорожі.

Відтак, узявся збирати та опрацьовувати матеріали народної культури. 

Став автором обробок народних мелодій і танців для фортепіано, видав книжки «Народні пісні в обробці для співу», «Пісні польського народу». 

Велику наукову цінність мають його багатотомні праці «Народ, його звичаї...», «Етнографічні картини». 

Також Кольберг збирав цінні відомості з народної медицини. Звичаям та обрядам українців присвячено його чотиритомну книжку «Покуття», двотомне дослідження «Холмщина».

Особливо багатогранною у Кольберга вийшла етнографічна монографія «Волинь. Обряди, мелодії, пісні. Всі справи», яка з’явилася друком уже після смерті автора і базувалася на дослідженнях Волинського Полісся. Тут, зокрема, описи весіль, обрядові народні пісні (понад півтисячі), казки, прислів’я.

Оскар Кольберг залишив після себе цінний матеріал для дослідників та усіх, хто цікавиться народними традиціями. 

33 томи тільки прижиттєвих видань, 12 тисяч народних пісень, понад 2000 казок, 2700 прислів’їв та приказок, 350 загадок – така народознавча спадщина польсько-українського етнографа.

На знак пошани до праці Кольберга його ім’я присвоєно науково-дослідницькому інституту в польському місті Познань, що займається збереженням культурного спадку, а також філармонії в місті Кельце

Могила Кольберга у Кракові. Фото: Вікіпедія
Могила Кольберга у Кракові. Фото: Вікіпедія

У 1974 році було засновано нагороду Оскара Кольберга за внесок у вивчення та розвиток народної культури. 

Коментар
18/04/2024 Четвер
18.04.2024
17.04.2024