На території давнього Херсонеса окупанти хочуть відкрити монастир Російської православної церкви

20 Лютого 2024, 16:32
Фото: Детектор медіа 466
Фото: Детектор медіа

Чоловічий монастир хочуть «відновити» на території музею-заповідника, який є об'єктом Світової спадщини ЮНЕСКО.

Російська окупаційна влада планує відкрити чоловічий монастир Російської православної церкви на території музею-заповідника «Херсонес Таврійський», який є об'єктом світової спадщини ЮНЕСКО. Про це пише «Детектор медіа» із посиланням на Спілку археологів України.

Як передає «УП.Життя», про створення на території об'єкта ЮНЕСКО монастиря оголосили ще 15 лютого на літургії за участі призначеного окупантами митрополита Сімферопольського й Кримського Тихона, якого у ЗМІ називають «духівником Путіна». Тихон заявив тоді про плани окупаційної влади відкрити в Херсонесі «Музей Криму і Новоросії».

За повідомленням Спілки археологів України, окупаційна адміністрація пояснює таке рішення тим, що «рівно століття тому будівлі монастиря ліквідували і передали Херсонеському музею», тож у 2024 році нібито «настав час змін і відтворення чернечого життя в Херсонеському чоловічому монастирі».

Херсонес Таврійський – античне і візантійське місто-держава в південно-західній частині Криму поблизу нинішнього Севастополя, яке існувало від V століття до нашої ери до XIV століття нашої ери. 

У 1892 році на місці руїн полісу відкрили заповідник, а 2013 року Херсонес Таврійський включили до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Ще у 1861 році на території Херсонеса заклали Володимирський собор, освячення якого відбулося аж через 30 років. З 1850-х років тут діяв чоловічий монастир РПЦ. 

У 1942 році споруда собору була зруйнована, а в 1990 році почалися роботи з її відновлення. У 2004 році відновлений храм урочисто освятили за участі тодішніх президентів України Леоніда Кучми та Росії Володимира Путіна.

Після окупації Криму Росією у 2014 році виникли побоювання щодо збереження спадщини музею. У 2015 році повідомлялося, що російська армія залила бетоном ділянку давньої садиби на мисі Херсонес.

У 2021-му окупаційна влада заявила про плани створити комплекс «Новий Херсонес». Його критикували через закріплене в проєкті використання екскаваторів та заливку бетоном у буферній зоні об'єкта ЮНЕСКО. Крім того, повідомлялося, що в рамках цього проєкту росіяни планують створити комплекс штучних водойм та парковку для службового транспорту на 800 квадратних метрів.

У грудні 2022 року співробітниця Інституту археології НАН України Евеліна Кравченко повідомляла, що російські окупанти видали наказ про підготовку до вивезення за межі півострова колекцій чотирьох музеїв Севастополя, зокрема й з Херсонеса Таврійського.

Наприкінці травня 2023 року представництво Президента України в Криму повідомило, що росіяни розграбували музей-заповідник «Херсонес Таврійський» і вивезли до Великого Новгорода нібито на виставку золото Візантії. Натомість у самому Херсонесі влаштували експозицію артефактів, викрадених із заповідника «Кам'яна Могила» під Мелітополем.

Як писав «ДМ», у липні 2023-го Спілка археологів України та Центр національного спротиву повідомили про незаконні розкопки на території Херсонеса та наміри окупантів вивезти 300 тисяч експонатів основного фонду музею.

Коментар
18/04/2024 Четвер
18.04.2024
17.04.2024