Цього дня у 1884 році народилася Наталія Полонська-Василенко

13 Лютого 2024, 09:00
Наталія Полонська-Василенко  (1884 – 1973). Фото: eu.univ.kiev.ua 528
Наталія Полонська-Василенко (1884 – 1973). Фото: eu.univ.kiev.ua

13 лютого 1884 року у Харкові народилася Наталія Полонська-Василенко, історикиня, архівістка, перша жінка приват-доцентка Університету святого Володимира у Києві

Представниця історичної школи учня Володимира Антоновича Митрофана Довнар-Запольського. Дружина академіка Миколи Василенка. Перша в підрадянській Україні жінка-докторка історичних наук, – пише «Інститут національної пам'яті».

Походила зі збіднілої дворянської родини генерала та військового історика Дмитра Меньшова. Закінчила в Києві Вищі жіночі курси, пізніше – історико-філологічний факультет університету. 

Із 1912 року вона – асистентка історії на Вищих жіночих курсах, згодом – приват-доцентка Київського університету.

У міжвоєнний та воєнний період – професорка Художнього інституту та Київського університету, співробітниця Української академії наук, діяльна членкиня багатьох наукових установ, в еміграції – професор Українського вільного університету в Празі та Мюнхені, дійсний член Українського історичного товариства, НТШ та Міжнародної академії наук у Парижі.

Науковиця написала понад 200 наукових праць з археології, історії України, Української Церви, спогади. Є авторкою посібника «Історико-культурний атлас з російської історії з пояснювальним текстом». 

Головною науковою працею вважала двотомну «Історію України». Перший том був виданий 1972-го року, а другий – вже після смерті дослідниці – у 1976 році.

Наталія Полонська-Василенко-Моргун. [1960-і рр.]. Фото з особового фонду Наталії Полонської-Василенко (Архів ім. Дмитра Антоновича Української Вільної Академії Наук у США). Фото: likbez.org.ua
Наталія Полонська-Василенко-Моргун. [1960-і рр.]. Фото з особового фонду Наталії Полонської-Василенко (Архів ім. Дмитра Антоновича Української Вільної Академії Наук у США). Фото: likbez.org.ua

«Рік за роком, архів за архівом, – писав про неї історик Олександр Оглоблин, – і на Україні, і в центральній імперії – Москві,  Петербурзі, і в Криму, документ за документом, сотні, тисячі дорогоцінних документів – знаходить, визбирає, систематизує і вивчає талановита дослідниця, перед творчим зором якої поволі встає грандіозна картина становлення нової України ...». 

Українець, перекладач з Мюнхена, Роман Шупер протягом шести років перекладав двотомник на німецьку.

 «Це була так собі, перша спроба в німецькій мові термінологічно дуже чітко відмежувати історію України від історії Росії чи Білорусі. Вразило, звичайно, те що вона розпочала свою кар’єру ще в «підсовєтській» Україні, в Східній Україні, в Харкові і цю роботу 30-х років продовжила після війни вже тут у Мюнхені. Я знав її як надзвичайно скромну людину. Дуже така виважена, спокійна жінка. Така все дуже елеґантон прибрана».

Із 1951 року, разом із своїм третім чоловіком економістом Олександром Моргуном жила в Німеччині у будинку для літніх людей, що знаходився у містечку Дорнштадт біля Ульму (земля Баден-Вюртемберг).

Наталія Полонська-Василенко-Моргун з чоловіком Олександром Моргуном. Фото: likbez.org.ua
Наталія Полонська-Василенко-Моргун з чоловіком Олександром Моргуном. Фото: likbez.org.ua

Померла 8 червня 1973 році у Дорнштадті, там і похована.

 

 

Коментар
24/02/2024 П'ятниця
23.02.2024
19:16
КОЛОНКА Чорний квадрат 242
22.02.2024