Виставка, присвячена Данилу Скоропадському, запрацює у музеї Гетьманства

11 Лютого 2024, 12:30
Данило Скоропадський. Фото: Matrix 847
Данило Скоропадський. Фото: Matrix

У Музеї Гетьманства розпочнеться експонування виставки «На сторожі гетьманських ідей», що присвячена 120-річчю з дня народження гетьманича Данила Скоропадського.

Про це повідомляє «Історична правда».

Данило Скоропадський – син останнього Гетьмана України Павла Скоропадського, який впродовж багатьох років був лідером гетьманського руху і однією з ключових постатей української еміграції. 

«Заявляю твердо й урочисто, що виконуючи заповіт покійного батька, продовжуватиму гетьманське діло, започатковане ним. Так само, як і він, завжди і по кінець життя мого служитиму найвищим національно-державним прагненням українського народу та його визвольній справі.Молю Господа Бога, щоб дав усім українцям віру, єдність і силу і освятив боротьбу українського народу за його законні права і дав йому остаточну перемогу», – ця цитата належить Данилу Павловичу Скоропадському.

Виставка діятиме з 11 лютого до 11 березня 2024 року.

Афіша виставки. Фото: Історична правда
Афіша виставки. Фото: Історична правда

«Постать Данила Скоропадського, який очолював український консервативний монархічний рух в еміграції, й досі маловідома в Україні. Та саме за його керівництва консервативний рух українців діаспори набув нового піднесення», – пише Павло Гай-Нижник, доктор історичних наук.

У Музеї Гетьманства. Фото: соцмережі музею
У Музеї Гетьманства. Фото: соцмережі музею

Четверта дитина народилась в сім’ї Павла і Олександри Скоропадських 13 лютого 1904 року (31 січня за ст. ст.) у Санкт-Петербурзі. Хлопчика назвали Данилом на честь Гетьмана Данила Апостола. Початкову освіту він здобув вдома. 

З 1914 року складає щорічні іспити у Першій петербургзькій клясичній гімназії, щоразу з добрими оцінками, та продовжує навчатися вдома.

У дитинстві він часто їздив до родинних маєтків у Полошки на Чернігівщині та Тростянець на Полтавщині, де зберігалася чудова колекція старовинних пам’яток: портрети Гетьманів і полковників, козацька зброя, посуд, меблі і велика книгозбірка. 

На формування свідомості юнака вплинули розмови з представниками сільської інтелігенції. Так Гетьманич з теплом згадував про вчителя з села Восківці, який із захопленням читав йому поезії з «Кобзаря».

1911 року Данило виїхав з батьками до Фінляндії, де Павло Скоропадський командував драгунським полком у Вільманстранді. Тут майбутній Гетьманич опанував їзду на лещатах  і часто ставав у герць з фінськими однолітками.

29 квітня 1918 р. Павло Скоропадський стає Гетьманом України, внаслідок державного перевороту. Влітку гетьманська родина прибуває на спеціальному потязі Української Держави з Петрограду до Києва. На той момент Данило закінчив лише п’ятий клас гімназії. 

«Мені було 14 років, коли в Києві я був свідком творення Української Держави, очоленої моїм світлої незабутньої пам’яти Батьком, який приймав на авдієнції амбасадорів держав, заснував Українську академію наук, українські університети і ряд важливих культурних закладів. Тоді провадилася колосальна праця розбудови солідних підвалин української державности. Пам’ятаю, як я і вся наша родина з радістю приймали вістки про тріюмфальну подорож Батька – Гетьмана Павла до Німеччини. Тоді у мене, 14-літнього юнака, це мало характер романтичного захоплення, але пізніше я усвідомив, що це справа великої історичної ваги, якій і я мушу служити», – виголосив Гетьманич на святкуванні 35-річчя становлення Гетьманської Держави на академії у Рочдейсі.

Данило Скоропадський помер на п’ятдесят третьому році життя у власному помешканні в Лондоні 23-го лютого 1957 року. 

Таємницю його смерті не розкрито й донині. Перебуваючи у горі, сім’я Скоропадських не дала дозвіл на розтин тіла. Поховали його за православним звичаєм у Лондоні, де могила знаходиться й сьогодні.

Коментар
23/07/2024 Вівторок
23.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром