П'ятсот тисяч євро виділить Італія на відновлення Спасо-Преображенського собору в Одесі

10 Лютого 2024, 17:17
Руйнування у соборі. Фото: nastia_haioshko 1053
Руйнування у соборі. Фото: nastia_haioshko

Відповідно до угоди, укладеної між Італійською Республікою та ЮНЕСКО, країна зробить внесок у розмірі 500 тисяч євро на проведення першочергових відновлювальних робіт у Спасо-Преображенському соборі.

Про це повідомляє Еспресо з посиланням на Одеську міську раду.

У Одесі працювала урядова делегація з Італії під головуванням спеціального посланця з питань відбудови та зміцнення стійкості України Давіде Ла Чечіліа.

За його словами, Італія зацікавлена в допомозі Україні, а з початком головування у G7 питання відбудови України внесено й у пріоритети Великої сімки.

«Цього тижня відбулося підписання Угоди між Італійською Республікою та ЮНЕСКО, відповідно до якої Італія робить внесок 500 тисяч євро на проведення першочергових відновлювальних робіт у Спасо-Преображенському соборі. Це стало першим конкретним кроком організації співпраці», – йдеться у повідомленні.

Окрім цього Чечіліа поділився планами, серед яких підписання тристороннього Меморандуму про співпрацю щодо відбудови Одеси між Італією, Україною та ЮНЕСКО, а також безпосередньо між Італією й Україною.

За словами координаторки ЮНЕСКО в Україні Кʼяри Децці Бардескі, серед основних напрямків співпраці:

  • термінова стабілізація пошкоджених пам'яток,
  • створення майстер-плану управління об'єктами культурної спадщини
  • у перспективі – розробка рекомендацій та протоколів щодо захисту та розвитку Одеси відповідно до принципів сталого розвитку.

«Для цього буде створено Наглядову раду, до якої увійдуть всі сторони тристороннього Меморандуму, зокрема представники органів влади центрального та місцевого рівня. А також стратегічний, технічний та науковий комітети. Останній, крім українських фахівців, включатиме науковців Політехнічного інституту Мілана та музеїв Трієнале Мілана і MAXXI – національного музею сучасного мистецтва та архітектури в Римі», – зазначили у міськраді.

Нагадаємо, що 23 липня 2023 року під час атаки Росії на Одесу ворожа ракета влучила в Спасо-Преображенський кафедральний собор. 

Історія Спасо-Преображенського собору

Вигляд собору до атаки у липні 2023 року. Фото: Konstantin Brizhnichenko/Вікіпедія
Вигляд собору до атаки у липні 2023 року. Фото: Konstantin Brizhnichenko/Вікіпедія

Храм почали будувати 228 років тому на честь Миколи Чудотворця.

Проєктував храм архітектор та військовий інженер Вікентій Ванрезант. Роботи фактично почались у 1803 році після того, як градоначальником Одеси став герцог де Рішельє.

25 травня 1809 року відбулось урочисте освячення церкви.

У 1825 році було затверджено проєкт дзвіниці, розроблений італійцем Джованні Фраполлі

У 1841 році архітектор Деолаус-Генріх Гейденрейх розробив проєкт трапезної частини, що об’єднала дзвіницю і стару церкву.

Наприкінці ХІХ століття у соборі робили часткові реконструкції, а у 1894 році – капітальний ремонт.

Майже 90 років тому цей собор в Одесі був знищений більшовиками. 

2 березня 1932 року вони закрили будівлю. А вже у 1936 році підірвали дзвіницю та собор, перед цим його розграбувавши.

Після завершення радянської окупації у 1990-х роках українські фахівці провели розкопки і знайшли старий фундамент собору. У 1999 році Кабмін вніс одеський собор до Програми відтворення видатних втрачених пам’яток історії та культури України.

Із 2000 до 2005 року Спасо-Преображенський собор відбудували, і вже 6 січня 2005 року відбулося освячення нижнього храму на честь одеського святителя Інокентія.

Під час атаки росії на Одесу у липні 2023 року, окрім Спасо-Преображенського кафедрального собору,  було пошкоджено Будинок вчених, бульвар Жванецького, житлові будинки, портова інфраструктура Одеси.

 

 

 

Коментар
17/07/2024 Середа
17.07.2024
16.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром