Як запуск першого ядерного реактора започаткував розбудову атомної енергетики в Україні

12 Лютого 2024, 14:00
Головний пульт управління атомним реактором в Інституті фізики АН УРСР. Біля пульту: інженер-оператор Сисевич І.Г. (ліворуч) і оператор Озімай Н.С. Київ, жовтень 1960 року. Фото: Укрінформ 726
Головний пульт управління атомним реактором в Інституті фізики АН УРСР. Біля пульту: інженер-оператор Сисевич І.Г. (ліворуч) і оператор Озімай Н.С. Київ, жовтень 1960 року. Фото: Укрінформ

Урочистий пуск першого вітчизняного дослідницького ядерного реактора ВВР-М відбувся 12 лютого 1960 року в Києві в Інституті фізики АН УРСР (нині Інститут ядерних досліджень НАН України). 

Ця подія фактично започаткувала розбудову атомної енергетики в нашій державі, – повідомляє «Укрінформ».

Урочистий пуск атомного реактора в Інституті фізики Академії наук УРСР. Фото:Укрінформ
Урочистий пуск атомного реактора в Інституті фізики Академії наук УРСР. Фото:Укрінформ

Київський реактор (водно-водяний модернізований реактор) – дітище видатного вченого-фізика Ігоря Курчатова – призначалося для виробництва ізотопів високої активності, проведення експериментів у галузі фізики нейтронів і досліджень процесів опромінення матеріалів, для проведення інших наукових та прикладних досліджень.

Загальний вигляд атомного реактора в Інституті фізики АН УРСР. Київ, 12 лютого 1960 року
Загальний вигляд атомного реактора в Інституті фізики АН УРСР. Київ, 12 лютого 1960 року

1999 року його Постановою Кабінету Міністрів віднесено до установок, що становлять національне надбання України. 

Рішення про створення в радянських містах ядерних центрів і будівництво в них дослідницьких водо-водяних ядерних реакторів радянський уряд прийняв у 1954 році, – зазначено на сайті «Українського інституту національної пам'яті».

У Києві на базі відділу ядерної фізики Інституту фізики АН УРСР було створено Інститут ядерних досліджень НАН України. Групу фізиків, які працювали над київським реактором, очолив Ігор Курчатов. Потужність першого реактора складала 10 МВт.

Головною метою створення першого дослідного реактора було отримання потужного потоку нейтронів, для проведення експериментів у галузі фізики нейтронів і досліджень процесів опромінення матеріалів, для проведення інших наукових та прикладних досліджень. Окрім того, він міг виробляти і різноманітні ізотопи, які теж використовуються в різних галузях промисловості і медицині.

Збори співробітників Інституту фізики АН УРСР біля атомного реактора з нагоди його запуску. Київ, 12 лютого 1960 року. Фото: ukrinform.ua
Збори співробітників Інституту фізики АН УРСР біля атомного реактора з нагоди його запуску. Київ, 12 лютого 1960 року. Фото: ukrinform.ua

У 2010 році реактор модернізували: встановили нові сучасні системи управління і захисту  та нове сховище для відпрацьованого ядерного палива.

Після Чорнобильської аварії співробітники Інституту ядерних досліджень були серед перших, хто взяв активну участь в боротьбі з її наслідками. 

Було встановлено рівень радіоактивного забруднення навколишнього середовища в різних регіонах України, розроблені і виготовлені численні прилади та установки для контролю за міграцією радіонуклідів у навколишньому середовищі, за станом паливовміщуючих мас об’єкта «Укриття», що в значній мірі сприяло пом’якшенню наслідків Чорнобильської катастрофи.

Президія урочистих зборів, які відбулися з нагоди запуску атомного реактора в Інституті фізики АН УРСР.Фото: Укрінформ
Президія урочистих зборів, які відбулися з нагоди запуску атомного реактора в Інституті фізики АН УРСР. Фото:Укрінформ

 

Коментар
17/07/2024 Середа
17.07.2024
16.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром