Цього дня 1918 року підписали Брест-Литовський мирний договір

09 Лютого 2024, 09:20
Делегати УНР Микола Левитський, Олександр Севрюк та Микола Любинський підписують мирний договір. Брест. 1918. Фото: ukrmap.su 662
Делегати УНР Микола Левитський, Олександр Севрюк та Микола Любинський підписують мирний договір. Брест. 1918. Фото: ukrmap.su

У Бересті (Брест-Литовську) 9 лютого 1918 року між Українською Народною Республікою (УНР) з одного боку та Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною та Болгарією з іншого підписали мирну угоду.

Про це пише Український інститут національної пам'яті.

Українську делегацію від УНР представляли прем’єр-міністр Всеволод Голубович (голова), Микола Левитський, Микола Любинський, Михайло Полоз, Олександр Севрюк. Ця делегація прибула на переговори у статусі представників самостійної держави. Німеччина домагалася визнання незалежності УНР Радянською Росією. Делегація від якої вже вела переговори у Брест-Литовську. Лев Троцький доводив, що влада в Україні належить більшовикам і у складі їхньої делегації є представники від українського радянського Народного Секретаріату.

Делегація УНР у Брест-Литовську. 1918. (Зліва направо:  Микола Любинський, Всеволод Голубович, Микола Левицький, Люссенті, Михайло Полоз, Олександр Севрюк ) Фото: academia.in.ua.
Делегація УНР у Брест-Литовську. 1918. (Зліва направо: Микола Любинський, Всеволод Голубович, Микола Левицький, Люссенті, Михайло Полоз, Олександр Севрюк ) Фото: academia.in.ua.

За умовами договору обидві сторони проголошували між собою мир. 

«Тому, що український народ проголосив себе незалежним і виразив бажання привернути мирний стан між Українською Народною Республікою і державами, що находяться в війні з Росією. – йдеться у тексті договору, –  Вони хотять вчинити перший крок до тривкого і для всіх сторін почесного світового миру, котрий не тільки має покласти кінець страхіттям війни, але також має вести до привернення дружніх відносин між народами на полі політичному, правному, господарському і умовому».

До складу УНР відходили Холмщина і Підляшшя, а Галичина і Буковина виділялися в окремий коронний край у складі Австро-Угорської імперії. УНР зобов’язувалася постачати Центральним державам їжу та промислову  продукцію.

Натомість Німеччина примусила російську більшовицьку делегацію «визнати» незалежність УНР, підписавши 3 березня 1918-го мирний договір. Та останній договір не мав сенсу, бо 1919-го Росія, завдяки пропаганді та багнетам завоювала більшу частину України.

Підписанти Берестейського мирного договору: генерал Брінкманн, Микола Любинський, Микола Левитський, Олександр Севрюк, Макс Гоффманн,Сергій Остапенко. Фото: commons.wikimedia.org.
Підписанти Берестейського мирного договору: генерал Брінкманн, Микола Любинський, Микола Левитський, Олександр Севрюк, Макс Гоффманн,Сергій Остапенко. Фото: commons.wikimedia.org.

Читайте такожВ Україні видали спогади міністра УНР Олександра Шульгіна про події 1917 року

Коментар
21/04/2024 Неділя
21.04.2024
20.04.2024
19.04.2024