Вікі любить пам'ятки: обрали найкращі фото Закарпатської та Львівської областей 2023 року

26 Січня 2024, 14:31
Підгорецький замок. Фото Романа Бекаса 2134
Підгорецький замок. Фото Романа Бекаса

Фотоконкурс «Вікі любить пам'ятки» розпочав публікацію знімків, які визнали призерами у номінації «Найкраще фото регіонів України» за 2023 рік. 

Про це повідомляють на сайті фотоконкурсу.

Першими показали переможців із Закарпатської та Львівської областей. Фото Хустського замку, який зробив Андрій Чуяшенко, стало найкращим знімком Закарпатської області. Замок збудували у XI столітті.

Зараз на місці замку руїни. Комплекс використовували як склад боєприпасів та пороху, який здетонував у одній із веж від ударів блискавки у XVIII столітті. Поступово споруда руйнувалася як природою, так і людьми, які розбирали стіни замку для будівництва у Хусті. Та навіть у зазеленених руїнах автор фото побачив красу.

«Це одне з найкращих фото цієї пам’ятки, яке взагалі є у Вікісховищі. Хороша технічна якість, комплекс замку (точніше його руїн) представлений цілісно і привабливо у природному середовищі. Дуже вдалий ракурс та час зйомки, а загальний настрій світлини — героїчно-стриманий та водночас піднесений», — зазначила членкиня журі конкурсу Наталія Шестакова.

Хустський замок вперше представляє Закарпатську область серед переможців цієї номінації. Минулого разу в області перемогла дзвіниця церкви Святого Духа у селі Гукливий.

На сьогодні у списку пам’яток Закарпатської області 755 об’єктів, 559 з яких (це 75% від загальної кількості) проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 24 учасники завантажили 223 фотографії 44 пам’яток регіону. За весь час фото культурної спадщини Закарпаття подавали 308 конкурсантів.

Читайте також: Волонтери зібрали найповніший відкритий список об’єктів культурної спадщини України

Найкраща світлина Львівської області цього разу — це знімок Підгорецького замку, який зробив Роман Бекас

Як зазначила Наталія Шестакова, «це найкраще аеро-фото» Підгорецького замку — однієї з найбільш впізнаваних архітектурних пам’яток в Україні. Яна Тимошенко, одна з журі, описує фото як те, що «вигідно презентує пам’ятку, дає гарне уявлення її розташування в просторі. Фото доволі якісне, вдале за композицією, кольоропередачею».

Підгорецький замок — це пам’ятка епохи пізнього ренесансу. За весь час замком володіли різні господарі — засновник і коронний гетьман Станіслав Конєцпольский, рід Жевуських та Сангушків. Під час Першої світової війни музей пограбувала російська армія. До 1939 року у будівлі розташовувався музей князів Сангушків. 

Після Другої світової війни музей знову пограбували, а радянська влада облаштувала там госпіталь для хворих на туберкульоз. Зараз замок перебуває у перманентній реставрації.

«На цю фотографію приємно дивитись. Був у цьому палаці до реставрації, десь у 2007 році. А зараз бачу, що зроблено величезну роботу! Це фото — символ того, що в Україні можливе відродження пам’яток старовини», – розповів член журі конкурсу Ігор Єрмолаєв.

Це фото отримало статус «Якісне зображення» (Quality image) у Вікісховищі, цей статус спільнота Вікісховища може присвоїти зображенню, що відповідає певним стандартам якості (переважно технічного плану). Станом на цей момент тільки 43 світлини з конкурсу 2023 року мають цей статус.

У списках зараз 5068 пам’яток Львівщини, 4183 (82%) з яких проілюстровані світлинами у Вікісховищі. З 2012 року на конкурс по цій області подавали фото 628 учасників, а в 2023 році — 61. Усього 2023 року завантажили 1072 фотографії 380 пам’яток (18 з яких проілюстровано вперше). 

Читайте також: Світлина руїн замку в Губкові отримала відзнаку «Якісне фото маловідомої пам’ятки»

Читайте також: Найкращі фото Закарпатської, Львівської та Херсонської областей 2022 року

Коментар
25/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024
23.05.2024