Книгу про ОУН та УПА визнали у США «найкращим історичним матеріалом» за 2022-2023 роки

24 Січня 2024, 13:38
Любомир Луцюк з книгою «Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух» 566
Любомир Луцюк з книгою «Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух»

Американська асоціація бібліотек визнала англомовну книгу «Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух» одним з «найкращих історичних матеріалів, опублікованих у 2022 та 2023 роках».

Про нагороду авторів повідомив Комітет з найкращих історичних матеріалів Асоціації довідкових і користувацьких послуг, філії Американської асоціації бібліотек. Про це пишуть в Історичній правді.

«Enemy Archives. Soviet Counterinsurgency Operations and the Ukrainian Nationalist Movement – Selections from the Secret Police Archives» – це збірка перекладених архівних документів про маловідомі сторінки українсько-російських взаємин, яку видало у Канаді університетське видавництво McGill-Queen's University Press. 

Авторами праці є український історик, ексголова Інституту національної пам'яті, д-р Володимир В'ятрович, дослідник історії Другої світової війни та українського визвольного руху, та канадський історик, географ д-р Любомир Луцюк, який досліджує українське питання в зовнішній політиці США та Великої Британії, а також проблеми українських мігрантів після Другої світової війни. Переклала книгу журналістка, редакторка та дослідниця Марта Дарія Олійник. 

«Я пишу повідомити вам, що вашу публікацію «Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух – вибране з архівів таємної поліції» обрали як один із найкращих історичних матеріалів, опублікованих у 2022 та 2023 роках», — в листі до авторів книжки написав співголова Комітету з кращих історичних матеріалів, бібліотекар відділу історії США та афроамериканських досліджень Принстонського університету Стівен А. Ноултон.

Американська асоціація бібліотек рекомендує цю книгу для наукових бібліотек. На сайті асоціації йдеться, що це видання є цінним джерелом для дослідників, що вивчають історію відносин між Радянським Союзом та Україною. Адже більшість листів перекладено англійською мовою вперше.

 

«Це – найбільша колекція, яка дає можливість зрозуміти історію повстанського руху 1940–50-х років. Коли я працював у Сполучених Штатах Америки в Гарварді, то побачив як мало первинних джерел з історії Української повстанської армії, Організації українських націоналістів, доступні для західних вчених, як мало вони використовуються. Це – найважливіші документи структур підпілля, а з іншого боку – найголовніші документи радянської каральної системи про боротьбу з повстанським рухом», –  пояснює співавтор книги «Ворожі архіви» д-р Володимир В'ятрович.

В книзі зібрано 161 документ з архіву Служби безпеки України: документи УПА та ОУН, конфісковані радянськими спецслужбами, та документи самого НКВД-КҐБ, де йдеться про боротьбу із українськими повстанцями. Світлини у книзі теж походять із архівів СБУ та Центру досліджень визвольного руху. Частина з них вже доступна онлайн на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.  

«Тепер це видання ввійде в обов'язковий для фахівців канон — адже досі ці документи були недоступні міжнародним дослідникам, і Кремлеві, по суті, було так само легко продавати Заходу небилиці про ОУН, УПА та "українських нацистів", як і за Сталіна чи Хрущова. А тепер, із публікацією й визнанням «Enemy Archives», Кремль зазнав серйозної інформаційної поразки», – прокоментувала новину Оксана Забужко.

Коментар
29/05/2024 Середа
29.05.2024
28.05.2024
27.05.2024