Київські митники затримали старовинні сокири козацької доби та Київської Русі

07 Січня 2024, 14:28
Сокири, які затримали митники 627
Сокири, які затримали митники

Митники стали на заваді незаконному пересиланню за кордон у міжнародних  поштових відправленнях трьох старовинних сокир, які мають культурну цінність.

Сокири без топорища з ознаками старовини митники виявили у трьох посилках, які прямували від одного відправника з Дніпропетровщини до США. Про це повідомляє Київська митниця.

Попри вік предметів, який видно навіть неозброєним оком, ідеться в повідомленні, їх задекларували як декоративні. Маючи об’єктивні сумніви щодо правдивості такого декларування, митники спрямували предмети на експертизу до Національного військово-історичного музею України для встановлення належності їх до культурної цінності. 

Як визначили експерти, три виявлені митниками предмети – автентичні старовинні сокири з кричного заліза, до того ж – археологічного походження. Виготовлені артефакти за допомогою ручного кування та ковальського зварювання з використанням технологій доіндустріального періоду. У них досі гострі леза, які зберегли первинну конфігурацію, і є сліди часткової реставрації.

Найбільшу з виявлених сокир, довжиною 20,5 см, визначили як сокиру доби козацтва, під умовною назвою «горбач». З одного боку полотна на ній проставлене майстрове клеймо. Вік артефакту – XVI-початок XVII століття. Цю важку робочу сокиру пов’язують з лісорубними або теслярськими роботами.

Дві менших сокири експерти визначили як робочі, теслярські сокири доби Київської Русі – X-XIII століття. Судячи з конструкції сокир (подовжений вирізний обух та відтягнуте донизу лезо), ймовірно, їх могли використовувати також як бойову зброю.

Згідно з чинним законодавством України, на вивезення культурних цінностей за кордон потрібне відповідне свідоцтво Міністерства культури України. Такого дозволу митникам не надали.

Стосовно громадянина, який відправив старовинні артефакти за кордон, митники склали протоколи про порушення митних правил. Сокири вилучили до винесення судом рішення у справах.

 

 

Читайте також: Київські митники затримали ексклюзивну скам’янілість юрського періоду

 

Коментар
21/04/2024 Неділя
21.04.2024
20.04.2024
19.04.2024