Директорія 105 років тому проголосила автокефалію Православної церкви в УНР

01 Січня 2024, 11:44
Директорія на чолі з Симоном Петлюрою проголосила автокефалію Православної Церкви в Українській Народній Республіці 313
Директорія на чолі з Симоном Петлюрою проголосила автокефалію Православної Церкви в Українській Народній Республіці

Урядовий закон визначав, що церковна влада в Україні позбавляється будь-якої залежності та переходить до Всеукраїнського церковного собору.

1 січня  1919 року Директорія УНР на чолі з Симоном Петлюрою урядовим законом проголосила автокефалію Православної Церкви в Українській Народній Республіці. Міністром культів і віросповідань був Іван Липа. Про це йдеться на сайті Українського інституту національної пам'яті. 

Закон «Про вищий уряд Української Автокефальної Православної Церкви» визначав, що церковна влада в Україні позбавляється будь-якої залежності від всеросійського патріарха і переходить до Всеукраїнського церковного собору.

Між соборами справами церкви має займатися незалежний від всеросійського патріарха Український церковний Синод, який складатиметься з двох єпископів, одного протоієрея, одного священника, одного диякона, одного священника від військового відомства та трьох мирян. До компетенції Святого Синоду належать справи релігії, адміністрації, матеріального постачання, навчання, перевірки та судів.

На засіданнях Святого Синоду мав бути присутній представник уряду, чиїм обов’язком був нагляд за дотриманням законів держави, впровадження рішень Синоду, що не порушують інтересів Республіки.

Усі витрати на утримання урядового складу  Української автокефальної церкви покладалися на Державну Скарбницю.

Закон «Про вищий уряд УАПЦ» став одним із перших законодавчих актів Директорії після прибуття до Києва. Він став серйозним поштовхом для розвитку процесів створення української національної православної церкви і позбавлення її впливу РПЦ, які розпочалися після лютневої революції 1917 року. 

Головних противників автокефалії — Київського митрополита Антонія (Храповицького), який замінив розстріляного більшовиками митрополита Володимира (Рождественського), та архієпископа Волинського Євлогія – заарештували й вислали до Василіянського монастиря у Галичині.

Міністр культів та віросповідань в уряді Петлюри Іван Липа розпочав підготовку до нового Всеукраїнського Православного Церковного Собору. Але реалізувати ці плани не вдалось: уже наприкінці січня – на початку лютого 1919 року влада Директорії залишила Київ. Лише в жовтні 1921 року Перший Всеукраїнський Православний Церковний Собор проголосив створення Української Автокефальної Православної Церкви й обрав її митрополитом Василя Липківського.

 

Читайте також: 

Коментар
24/04/2024 Середа
24.04.2024
23.04.2024