Волинська ікона: «Святе сімейство» з палацу Радзивіллів

28 Грудня 2023, 16:06
Святе сімейство. Полотно, олія. Кінець XVIII ст. Музей волинської ікони. 561
Святе сімейство. Полотно, олія. Кінець XVIII ст. Музей волинської ікони.

Іконографічним прототипом ікони з музейної колекції є картина італійського художника.

У збірці Музею волинської ікони зберігається невелика група творів сакрального мистецтва, які походять з палацу Радзивіллів містечка Олика – ідеться на фейсбук-сторінці цього закладу.

До Волинського краєзнавчого музею, зазначається в дописі, вони потрапили 1940 року. Серед них – картина невідомого художника «Святе сімейство» кінця ХVІІІ століття.

Малюнок твору відзначається м’яким об’ємно-пластичним моделюванням форм, вмілим використанням світлотіньових ефектів, гармонійністю колірної гами. Автор підкреслює психологізм образу, ніжність і любов читається у поглядах Діви Марії та Святого Йосифа, спрямованих на Дитя.

Культ Богородиці «Годувальниці» поширився в західнохристиянській традиції на початку XIII століття в Італії. У першій половині 1370-х років майстер раннього Відродження Барнаба да Модена створив ікону Богородиці «Годувальниці». Саме з неї багатьма художниками запозичувалася традиція зображувати маленького Ісуса, який тримає рукою свою ніжку.

Іконографічним прототипом «Святого сімейства» з музейної колекції є картина італійського художника ХVІ століття Андреа Соларіо «Мадонна з зеленою подушкою». Зв’язок між згаданими двома творами проявляється в тому, як автор передав пропорції та положення фігур Марії та Дитяти, тонкі риси лику Діви, а також бганки одеж й розміри подушки маленького Ісуса.

Водночас твір наповнений авторськими «редакційними змінами», які наближують його до іконописних образів. Зникає пейзаж на тлі, натомість проглядається біла завіса, змінений колір подушки, тут вона червона, оголене тільце Ісуса прикрите пелюшкою. А головне, пам'ятка написана в дзеркальному відображенні щодо прототипу, у стриманій, неяскравій колірній гамі та доповнена зображенням постаті Святого Йосифа.

 

Святе сімейство. Полотно, олія. Кінець XVIII ст. Музей волинської ікони.
Святе сімейство. Полотно, олія. Кінець XVIII ст. Музей волинської ікони.

А́ндреа Сола́ріо. Мадонна з зеленою подушкою. Біля 1507 р. Дерево, темпера, олія. Лувр, Париж.
А́ндреа Сола́ріо. Мадонна з зеленою подушкою. Біля 1507 р. Дерево, темпера, олія. Лувр, Париж.

 

 

Читайте також:   Волинська ікона: «Коронування Богородиці» з Маневиччини

Коментар
24/04/2024 Середа
24.04.2024
23.04.2024