Створили онлайн-виставку про українських та литовських повстанців 1944-1954 років

19 Грудня 2023, 14:41
Створили онлайн-виставку про українських та литовських повстанців 1944-1954 років 668
Створили онлайн-виставку про українських та литовських повстанців 1944-1954 років

Виставка «Литовські партизани та українські повстанці: 1944–1954 рр.» розповідає про спільні риси опору українців та литовців в ХХ сторіччі та традиції повстанців, які перейняли сучасні Збройні сили України. 

Виставку підготував Галузевий державний архів Українського інституту національної пам'яті у партнерстві зі Спеціальним архівом Литви. Про це повідомили на сайті установи.

Нинішня героїчна боротьба українських захисників супроти повномасштабного російського вторгнення нагадує середину ХХ століття, коли українці та литовці чинили активний опір комуністичному тоталітарному режиму. 

Діяльність УПА та литовських партизанів (так у Литві називають повстанців) схожа. Це були військово-політичні формації за зразком регулярної армії, які активно підтримувалися місцевим населенням. Кожна з них прагнула відновити власну державність.

Читайте також: Конференція поневолених народів: подія на Рівненщині, яка заклала традиції спільної боротьби

Бійці Української повстанської армії під час гірського переходу в Карпатах
Бійці Української повстанської армії під час гірського переходу в Карпатах

 Окремий стенд виставки присвячений зв’язку між учасниками боротьби за свободу в 40-50-их роках минулого століття та сучасними Збройними Силами обох країн.

Читайте також: У Держархіві СБУ зберігаються справи литовців-упівців Волині

Бійці бригади «Лютас» Округу литовських партизанів «Вітаутас» і бригади «Шарунас» округу «Альгімантас» в Шимонському лісі
Бійці бригади «Лютас» Округу литовських партизанів «Вітаутас» і бригади «Шарунас» округу «Альгімантас» в Шимонському лісі

Тексти виставки представлені литовською, українською та англійською мовами. Виставка від листопада 2023 року експонується на вулиці у вікнах фасаду колишньої тюрми КГБ (Вільнюс, пр. Гедиміна, 40).

Переглянути онлайн-виставку можна за цим посилання.

Довідково: 

Партизанський рух у Литві почався влітку 1944 року і тривав до 1953 р., хоч окремі партизани й далі продовжували боротьбу. 6 липня 1946 року утворили єдину організацію спротиву – Об’єднаний демократичний рух спротиву (ОДРС), яку в 1949 році назвали «Рух боротьби за свободу Литви» (РБСЛ). 16 лютого 1949 року Рада РБСЛ прийняла декларацію, що проголосила волю литовського народу – відновити незалежну демократичну державу. В Україні спротив радянській владі почався від моменту її встановлення у 1922 році і продовжувався до 1954 року. Проте невеликі групи та окремі повстанці чинили спротив до 1960 року. Українську повстанську армію (УПА) створили 14 жовтня 1942 року, яка очолила організований збройний опір. 11 липня 1944 року утворили орган політичного керівництва опором – Українська Головна Визвольна Рада (УГВР). Прийнята нею політична платформа і універсал декларували створення незалежної об’єднаної Української держави.

Читайте також: Дата створення УПА – 14 жовтня: як формували святкову традицію

Коментар
16/07/2024 Понеділок
15.07.2024
14.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром