«На московському кумачі України самостійної не вишити», – український драматург Микола Куліш

18 Грудня 2023, 14:43
Микола Куліш (ліворуч) і Гнат Юра 1321
Микола Куліш (ліворуч) і Гнат Юра

18 грудня 1892 року на Херсонщині народився Микола Куліш, письменник, режисер, драматург, життя якого обірвали сталінські репресії.

Навчався в Олешківському міському училищі, чоловічій гімназії. Згодом – у Новоросійському університеті, звідки його мобілізували до царської армії. Про це йдеться на сайті Українського інституту національної пам'яті.

У 1915 році був тяжко поранений під Смоленськом. У 1918 організував «Просвіту» в Олешках. З 1918 року – голова міськвиконкому Олешок, голова місцевої ради, організатор «Першого Українського Дніпровського полку» в Херсоні. 1922-1925 роках – інспектор Наросвіти (організовував українські школи, забезпечував їх кадрами, склав український буквар «Первинка»).

Як драматург став відомим завдяки постановці драми «97» Гнатом Юрою. 1925-го Миколу Куліша перевели до Харкова працювати шкільним інспектором Наркомосвіти УРСР. Там він і поринув у літературну творчість. Спочатку був членом «Гарту», а в 1926 році – президентом ВАПЛІТЕ.

Редагував журнали «Червоний шлях» і «Літературний ярмарок». Також був членом «Політфронту» та очолював УТОДІК (Українське товариство драматургів і композиторів). Його найвідоміші драми - «Народний Малахій», «Мина Мазайло», «Патетична соната», «Так загинув Гуска», «Маклена Ґраса».

На початку 1930-х твори Миколи Куліша почали піддаватися гострій критиці. У грудні 1934-го драматурга заарештували, звинуватили в приналежності до терористичної організації та зв'язках з ОУН. Під час судового процесу по «Справі боротьбистів» у березні 1935 р. Куліша засудили до 10 років  таборів. 

На Соловках утримувався в суворій ізоляції. Хворого на туберкульоз, позбавленого права на прогулянки та медичну допомогу, в листопаді 1937 року Миколу Куліша розстріляли в урочищі Сандармох Медвеж’єгорського району, Карелія.

Цитати з творів Миколи Куліша:

На московському кумачі України самостійної не вишити!

Кожне слово переконує тоді, коли за ним дзвенить зброя!

Україна сьогодні не сцена, а плацдарм… Плацдарм великого змагу ідей…

«Патетична соната»

 

Читайте також: Микола Куліш, якого нам заборонила Москва

Коментар
17/04/2024 Середа
17.04.2024
16.04.2024