У Львові колишню фабрику алкогольних напоїв перетворили на центр сучасного мистецтва

10 Грудня 2023, 18:04
Артцентр у Львові 692
Артцентр у Львові

Будівля Артцентру — унікальний приклад фабрики, зведеної у модерністському неоготичному стилі наприкінці XIX століття.

У Львові колишню Фабрику алкогольних напоїв «Йозеф Кронік і Син» перетворили на найбільший у місті центр сучасного мистецтва Jam Factory Art Center. Простір після восьми років реконструкції нещодавно відкрили. Про це йдеться на сайті  Бюро спадщини

Будівля Артцентру, яка здалеку нагадує замок, була колись відома як «Фабрика Повидла», названа на честь свого засновника, Йозефа Кроніка та сина, яке розпочало свою діяльність у 1872 році. У пізньому радянському періоді об’єкт був перетворений на завод з виробництва консервованих овочів та повидла.

Часто в пострадянських країнах виникає проблема закинутих промислових приміщень, але Львів обрав інший підхід, розглядаючи їх як цінні об’єкти. У Львові інвестори взялися відновлювати та оживляти такі споруди, надаючи їм новий зміст. Останні із прикладів — це KIVSH та Lem Station.

У 2015 році комплекс був придбаний організацією Harald Binder Cultural Enterprises, які мали на меті — створити некомерційний культурно-мистецький центр із галереєю, театром, внутрішнім двориком, кафе та іншими громадськими приміщеннями.

Виставковий простір вражає рухомими стінами, а блок для театральних та музичних виступів обладнаний всім необхідним — репетиційні зали, гримерки, приміщення для зберігання техніки та елементів сценографії.

Відкриття Артцентру відбулося початковою виставкою «Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми». Виставка охоплює твори українських художників 2022-2023 років та з різних періодів від 19 століття до сьогодення. Вона взаємодіє із глядачем на двох рівнях: між сучасністю та минулим, а також між особистими переживаннями та воєнним досвідом.

Виставка триватиме до березня 2024 року і супроводжуватиметься різноманітною програмою — дискусіями, зустрічами та кураторськими екскурсіями.

На відміну від багатьох інших подібних проєктів, реконструкція Фабрики Повидла у Львові отримала містобудівні затвердження в грудні 2018 року. Будівля, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення, була піддана архітектурному конкурсу у 2015 році, у якому взяли участь як вітчизняні, так і іноземні архітектурні бюро. Переможцем стало віденське бюро Штефана Ріндлера.

Цей проєкт з реконструкції отримав фінансову підтримку швейцарського інвестора Гаральда Біндера, що дозволило перетворити колишню фабрику спиртових напоїв у дивовижний некомерційний культурно-мистецький центр.

 

Коментар
17/07/2024 Середа
17.07.2024
16.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром