Що робити з памʼятником Пушкіну в центрі Одеси: думки експертів та містян

02 Грудня 2023, 15:40
Памʼятник Пушкіну в Одесі 522
Памʼятник Пушкіну в Одесі

Після початку повномасштабного вторгнення росіян  громадські діячі Одеси наполягали на демонтажі радянських та імперських пам'ятників, зокрема і російському поету Олександру Пушкіну, який  уряд нещодавно вилучив з державного реєстру.

Що робити з пам'ятником Пушкіну, який розташований на Думській площі в центрі Одеси, 30 листопада обговорили експерти на круглому столі у Media Center Ukraine — Odesa. Думку одеситів запитала кореспондентка Суспільного.

Юрист Артем Карташов вважає, що памʼятник не може залишатись у публічному просторі. На його думку, існування памʼятників російським діячам, зокрема й Олександру Пушкіну, – це загроза національній безпеці України.

«Місце Пушкіна в музеї, де дійсно можна розповісти про нього, як представника російської культури, про його внесок у розвиток Одеси, як він приніс сюди російську літературу, і якимось чином тут її розвивав. Щоб кожен відвідувач субʼєктивно оцінив його вклад», — зауважив юрист.

За словами філологині, представниці уповноваженого із захисту державної мови Ярослави Вітко-Присяжнюк, постать Олександра Пушкіна давно переросла з поета в частину міфу Російської імперії.

«В Одесі свого часу побувала величезна кількість видатних письменників, поетів, митців, проте, мені здається, тільки Пушкіну присвячено цілий тотем. Хотілось би розглядати його не як історичну постать, а перш за все як елемент ідеології Російської імперії», — зазначила Ярослава Вітко-Присяжнюк.

Журналіст Леонід Штекель вважає, що роль Пушкіна в Одесі повʼязана не з Російською імперією, а з тим, що з другої половини XIX сторіччя в російській літературі починається культ Пушкіна.

«Пушкін в Одесі зʼявився не завдяки імперській владі, а всупереч їй. Ця влада робила усе можливе, щоб він не зʼявився у місті, памʼятник в Одесі забороняли ставити, і, коли Пушкін зараз стоїть спиною до мерії, це ж не випадково. Це люди поставили так», – каже він.

Історик та екскурсовод Ігор Мозговий погоджується з тим, що Пушкін – це маркер, однак зазначає, що ініціатива поставити йому памʼятник йшла від одеситів і це треба враховувати: мовляв, потрібно робити акцент на українському, ніхто не заважає, але не перекреслювати тих постатей, що внесли важливу сторінку у світову історію.

Під час брифінгу експерти також обговорили питання того, що можна поставити замість памʼятника Пушкіну. Усі зійшлись на тому, що не готові зараз це обговорювати й потрібна думка архітекторів та урбаністів.

«Я особисто не підтримую тезу про те, що якщо ми щось прибираємо, то на це місце має ставати новий символ, новий маркер, тому мені зараз важко щось пропонувати. Це право краще передати архітекторам та урбаністам», — зазначила Ярослава Вітко-Присяжнюк.

Що думають одесити про пам'ятник Пушкіну в Одесі

Одесит Євген вважає, що прийшов час демонтувати та перемістити пам'ятники Пушкіну та іншим російським діячам в інше місце. Наприклад, в спеціальний музей.

«Можна їх перемістити в якісь музеї, всі ці пам’ятники, можна зробити комфортно для тих людей, які хочуть побачити це. Але зараз такий час, що, може, і нема місця цьому пам’ятнику, можна його замінити чимось новим, або просто поставити тризуб, чи прапор України», — сказав Євген. 

На думку жителька Одеси Людмили, пам'ятник Пушкіну став символом російської культури і зайвим приводом для вторгнення в Одесу.

«Якби не було війни, то він би мені не заважав, і під час війни особисто мені він не заважає, але він став символом. Символом російської культури, символом руського миру, і це зайвий привід Путіну почати вторгнення в Одесу, для захисту, наприклад шанувальників Пушкіна», — зазначила жінка.

Ще одна одеситка Людмила виступає проти демонтажу пам'ятника.

«Це класик світовий, світовий поет, котрого ми вчили у школі, який всі знають, що поганого "У Лукомор’ї дуб зелений". Він ніколи не писав чогось такого, що могло відобразитися на сьогоднішнім нашому часові, можна щось інше робити, інше засуджувати, але не поета, який писав прекрасні вірші», — поділилась своїм поглядом одеситка.

Містянка Олександра виступає за те, щоб розв'язувати такі питання після війни. Наразі, за її словами, є нагальніші проблеми.

 

Читайте також: Італійська вулиця в Одесі має залишитися, а Пушкінська – зникнути

Коментар
16/07/2024 Вівторок
16.07.2024
15.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром