Польський інститут національної пам'яті не вважає депортацію українців в рамках «Вісли» репресивною

30 Листопада 2023, 16:11
Депортація українців в рамках операції «Вісла», квітень 1947 р. 653
Депортація українців в рамках операції «Вісла», квітень 1947 р.

Слідчий відділ Польського інституту національної пам'яті (Instytut Pamięci Narodowej) припинив розслідування примусового переселення українців у 1947 році в рамках операції «Вісла».

Про це пише Історична правда з посиланням на польські ЗМІ.

«Висновки слідства свідчать про те, що евакуація осіб української, лемківської та польської національностей була превентивно-захисною, а не репресивною. Воно було здійснене внаслідок масових убивств, вчинених проти місцевого населення підрозділами ОУН та Української повстанської армії (УПА)», – зазначив прокурор Ряшева (пол. Жешув) Артур Грабовський.

Висновки розслідування свідчать, що метою переселення було не переслідування якоїсь національної групи, а тим більше її знищення. За даними прокуратури, евакуація «була проведена гуманно», переселенці забрали з собою більшу частину рухомого майна та тварин. 

Транспортом допомогла армія. Їх забезпечили харчуванням, медикаментами та медичною допомогою. Умови життя на новому місці поселення були кращими, ніж на виїзних місцях.

Читайте також: Роковини операції «Вісла»: що варто пам'ятати про примусові депортації українців

Історик та нардеп Володимир В'ятрович, зауважив, що одним із головних завдань інститутів національної памʼяті, які постали на теренах Східної Європи було дослідження і засудження злочинів комуністичних режимів.
 
«Саме тому польський Instytut Pamięci Narodowej займався справою акції «Вісла». Але вчора прокурор цієї інституції закрив цю справу, назвавши примусову депортацію українців не репресивною, а захисною. Це ганебне виправдання одного з найбільших злочинів польського комуністичного режиму. Між іншим засудженого польським сенатом відразу після падіння комунізму», – написав Володимир В'ятрович.
Український інститут національної пам'яті визначає операцію «Вісла» (28 квітня – 29 липня 1947 року) як військово-політичну операцію польської комуністичної влади, що стала інструментом етнічної чистки та полягала у депортації всього українського населення з південно-східних регіонів Польщі (Лемківщина, Холмщина, Надсяння й Підляшшя) до її північно-західних земель.
 
Коментар
23/02/2024 П'ятниця
23.02.2024
19:16
КОЛОНКА Чорний квадрат 230
22.02.2024