На Полтавщині 200 років тому народився український етнограф і фольклорист Матвій Номис

29 Листопада 2023, 11:03
Матвій Номис 389
Матвій Номис

Гарні знання української мови та мовознавчі дослідження Номиса стали в пригоді під час створення словника української мови. 

29 листопада 1823 року на Полтавщині народився Матвій Номис (справжнє прізвище – Симонов), етнограф, фольклорист, письменник.

Освіту отримав у Київському університеті. Вчителював у Ніжині, Немирові.

Його дружиною стала Надія Білозерська – сестра письменниці Олександри Білозерської (Ганни Барвінок), дружини Пантелеймона Куліша.

Працював чиновником у Санкт-Петербурзі. Там 1864-го видав збірку українських прислів’їв.

Співпрацював із журналом «Основа». Він цілком поділяв позицію редакції «Основи» щодо утвердження й популяризації української мови, а також визнання можливості й необхідності її використання в наукових працях.

З 1858-го займався справами друкарні Куліша, оскільки той перебував у Мотронівці. Зусиллями Матвія Номиса ця типографія проіснувала до 1863 року. Книги, що тут виходили розповсюджувалися не лише в Петербурзі, а й на українських землях. 

Перебуваючи в Петербурзі, подружжя Симонових відкрило магазин української моди. Дружина діяча якраз закінчила курси «модисток», отримала диплом, який надав їй право відкрити салон і самій готувати закрійниць. Послугами користувалися родини Пушкіних, Маркевичів, Макарових. Постійним клієнтом був Опанас Маркович, якому дружина Матвія Номиса шила і вишивала українські сорочки, носові хустини, шаровари.

Гарні знання української мови і мовознавчі дослідження Матвія Номиса стали в пригоді під час створення словника української мови, над яким українські культурні та наукові діячі працювали майже протягом всієї другої половини ХІХ ст. Результатом цієї роботи було видання «Словника української мови» за редакцією Бориса Грінченка у 1907-1909 роках.

Помер 8 січня 1901-го в Лубнах.

Читайте також: На Сумщині 204 роки тому народився письменник, етнограф і мовознавець Пантелеймон Куліш

Коментар
28/02/2024 Середа
28.02.2024
27.02.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром