На Буковині 161 рік тому народилася українська письменниця Ольга Кобилянська

27 Листопада 2024, 13:56
Ольга Кобилянська 1084
Ольга Кобилянська

Авторка дев’ятитомного зібрання творів, класик української літератури, мешкаючи в окупованому румунами краю, ледве зводили кінці з кінцями.

27 листопада 1863 року в містечку Гура-Гумора на Буковині (нині територія Румунії) народилася Ольга Кобилянська, письменниця та громадська діячка. Про це йдеться на сайті Українського інституту національної пам'яті.

Ольга Кобилянська (1863 - 1942)
Ольга Кобилянська (1863 - 1942)

Перші оповідання написала німецькою мовою. Українська у її творчість прийшла разом зі знайомством з письменницею Наталією Кобринською та Софією Окуневською – першою українкою жінкою-лікарем в Австро-Угорщині. 

«Я не маю ніякого бажання до хатньої роботи, бо вона мені не дає задоволення. У моєму серці нема жодного сонячного промінчика, душа вкрита хмарами. Я хвора на тяжку хворобу, мене може вилікувати жваве духовне життя, а де його тут взяти?» – читаємо у щоденнику Ольги Кобилянської.

Та вона змушена була займатись хатніми справами, доглядати меншого брата й  матір, яка була дуже хвора.

Ольга Кобилянська стала учасницею феміністичного руху, обґрунтувавши його у брошурі «Дещо про ідею жіночого руху».

Під час поїздки до Києва зустрічалася з Миколою Лисенком, Михайлом Старицьким, Михайлом Коцюбинським. Вона вирушила до Канева вклонитися могилі Тараса Шевченка. Гостювала у родини Косачів на їхньому хуторі Зелений Гай на Полтавщині, здружилася з Лесею Українкою

Фотопортрет Ольги Кобилянської. Ймовірно – 1898 рік.
Фотопортрет Ольги Кобилянської. Ймовірно – 1898 рік.

Цю світлину знайшов Микола Івасюк для роботи над задуманим малярським портретом письменниці. 

«…Се Івасюк (маляр) уложив мені таку позицію, бо хотів мене раз малювати; се не для «Вістника» я фотографувалася. Іншої фотографії не мала – і дала сю Маковею, застерігаючи, що для «Вістника» дам іншу. Але нім я зібралася на іншу – він вже сю післав», – 23 лютого 1899-го вона писала про це Василеві Стефанику.

1918-го, після окупації румунськими військами Північної Буковини, починається румунізація краю.

«Нема сонця в наших вікнах, нема і в душі», – пише Кобилянська. Вона ледь зводили кінці з кінцями, винаймаючи житло. 

У Харкові протягом 1926–1929 вийшло дев’ятитомне зібрання творів Ольги Кобилянської. У цей час вона написала кілька нових оповідань та роман «Апостол черні». 

У роки Другої світової війни жандармерія встановила нагляд за Кобилянською. Після смерті окупаційна влада заборонила публікувати некролог українською мовою та промови над могилою.

Померла Ольга Кобилянська 21 березня 1942-го в Чернівцях.

Читайте такожГумористові Остапу Вишні більшовики «пришили» замах на секретаря ЦК КПбУ

Коментар
09/12/2024 Понеділок
09.12.2024
08.12.2024
07.12.2024
06.12.2024