Ужгород: колекцію музею поповнили ковальський міх та інші давні речі

26 Листопада 2023, 17:40
Павло Чучка з працівницями музею біля ковальського міха 729
Павло Чучка з працівницями музею біля ковальського міха

Музей отримав оригінальні предмети, що характеризують побут і традиції Закарпаття в минулому.

Нещодавно ужгородець Павло Чучка-молодший, ужгородський гуморист і бізнесмен, кандидат філологічних наук, подарував Закарпатському обласному краєзнавчому музею імені Тиводара Легоцького чимало цікавих речей – повідомляють на фейсбук-сторінці цього закладу.

Зокрема, шкіряний ковальський міх і точильне кресало, виготовлені майстрами Зняцева, Дубрівки та Пацканьова на Ужгородщині. Ці давні речі  вже знайшли відповідне місце для експонування в одному з підземельних приміщень замкового палацу. Там відвідувачі матимуть змогу ближче ознайомитися з предметами ковальського мистецтва, яке має свої традиції на Закарпатті з давніх-давен. 

Сімейні реліквії від дідів – вага з Баранинець, колиска підвісна дерев'яна, зроблена в с. Люта, стіл столовий розкладний на 10 персон, виготовлений у 1928 році, стануть важливим доповненням фондової колекції музею.

Неодмінний атрибут сільської хати на Закарпатті, який вже сьогодні зустрічається все рідше, – розмальована народна скриня. За призначенням вона слугувала і для сидіння, і для зберігання речей побутового вжитку. Ця шафарня, виготовлена на початку ХХ ст. з дерева, пофарбованого у червоно-коричневий колір, розмальована тюльпановими квітками, традиційним символом угорського фольклору, частина родинного минулого. 

Інший предмет – висока дерев'яна шафа для одягу з двома дверцятами, чорного кольору, створена наприкінці 1930-их років. Розмальована червоними маками вже набагато пізніше, ймовірно, онуками.

Не оминули увагою і наукову бібліотеку музею, книжковий фонд якої від сьогодні збагатився монографіями «Прізвища закарпатських українців: "Історико-етимологічний словник”» та «Антропонімія Закарпаття» відомого українського мовознавця, доктора філологічних наук Павла Павловича Чучки.

 

 

Читайте також: Музейник з Ужгорода виготовив старовинне ковадло та меча

 

Коментар
20/06/2024 Четвер
20.06.2024
19.06.2024
18.06.2024