У Луцьку презентували книгу про Януша Радзивілла

23 Листопада 2023, 16:37
У Луцьку презентували книгу про Януша Радзивілла 1257
У Луцьку презентували книгу про Януша Радзивілла

У Луцьку відбулася презентація книги доктора наук Ярослава Дурки «Януш Радзивілл 1870-1967. Політична біографія». 

Книга орієнтована як на фахівців, так і на читачів, які цікавляться історією Польщі та України, зокрема історії Волині на перетині польської та української культур. Захід відбувся у Художньому музеї, у середу 22 листопада. Презентацію відвідала й журналістка Район.Історія.

Автором дослідження є польський історик, науковий працівник Каліського університету імені президента Станіслава Войцеховського Ярослав Дурка. На початку презентації української версії монографії науковець пригадав студентські роки в Опольському університеті, коли вперше почав досліджувати рід Радзивіллів. 

Як виявилося, все почалося з часів його магістерської роботи про резиденцію і гостей мисливського палацу князів Радзивіллів у польському селі Антонін

Читайте також: Рідкісні світлини лісів і маєтків Радзивілів на Волині

Згодом, обираючи тему докторської дисертації, історик вагався на кому ж з Радзивіллів зупинитись: Міхалу чи Янушеві. Важливу роль у виборі відіграли життєдіяльність і цінності братів.

«Кілька років я збирав матеріали до книжки. Все закінчилося захистом у 2003 році. Книжка, яка вийшла в 2011 році – це польське видання, яке побачило світ після захисту докторської дисертації, дослідження матеріалів в польських архівах. Що стосується українського варіанту книги, вона не змінена, лише перекладена на українську. Книга містить вступ для українського читача. Хотілося б також відмітити, що польське і українське видання мають дещо різні ілюстрації. Оскільки, готуючи книгу до друку, шукав такі ілюстрації, які можуть зацікавити українських читачів», – розповів Ярослав Дурка.

Читайте також: Олика на старих фотографіях

Як відомо, князь Януш Радзивілл – один із найвидатніших представників польського консерватизму, знаний аристократ, парламентар Другої Речі Посполитої. Дослідження охоплюють весь період життя діяча. 

В монографії йдеться про родовід, освіту, суспільно-політичну та громадську діяльність Януша Радзивілла між двома світовими війнами. 

Головний герой книги народився у Берліні, більшу частину життя провів в Олиці та Неборові. Здобував вищу освіту у Німеччині. На Волині одружився з донькою власника міста Рівного князя Станіслава Любомирського – Анною і мав чотирьох дітей. 

Читайте такожЛисти графині Потоцькій: показали фото листівок із зображенням Олицького замку

У 1917 році князь опинився в охопленій революцією Росії. Після повернення до Польщі був директором Державного департаменту в уряді Регентської ради та добровольцем Першої світової війни. 

Десятки років Януш Радзивілл займався суспільно-політичною діяльністю, зосередився навколо Партії національних правиць, відстоював консерватизм, допомагав воєнним біженцям, неприязно зустрів Третій Універсал Української центральної Ради та згодом емігрував до незалежної Польщі. 

Там став депутатом і сенатором, близьким сподвижником Юзефа Пілсудського, підтримував ідею федерації. 

В час німецької окупації Януш Радзивілл очолював Головну піклувальну раду – організацію покликану надавати гуманітарну допомогу полякам. Утім під час Варшавського повстання його арештували німці. 

Пізніше він опинився на Луб’янці. За тим були Красногорський табір, Варшавська в'язниця і кінець війні. Решту життя князь провів поза політикою у невеличкій варшавській квартирі. 

Співорганізаторами заходу стали Генеральне консульство Республіки Польща у Луцьку та Товариство польської культури імені Тадеуша Костюшка. 

Читайте також: Світлини Олики першої половини ХХ століття

У вступному слові генконсул Славомір Місяк підкреслив значущість події, позаяк історично упродовж століть Волинь була місцем офіційної резиденції та родинного гнізда одного з найбагатших і найвпливовіших родів.

«Те, що Януш Радзивілл був останнім олицьким ординатом, найвидатнішим представником польської аристократії ХХ століття, сенатором, парламентарем, вагома причина видати та перекласти це видання», – зауважив Славомір Місяк.

Під час презентації також відбулася онлайн-зустріч із перекладачем книги Андрієм Бондарем.                                     Українськими рецензентами книги виступили професорка Світлана Гаврилюк та доктор історичних наук Олег Разиграєв з Волинського національного університету імені Лесі Українки. 

Книгу випустили у видавництво «Крок», яке на зустрічі представляв його директор Юрій Завадський. В презентації взяли участь викладачі та студенти історичного факультету та кафедри полоністики і перекладу.

Читайте також: Воля і доля: Януш Радзивілл – останній олицький ординат

Як йдеться у рецензії Олега Разиграєва, актуальність книги зумовлена відсутністю комплексного дослідження політичного життєпису Януша Радзивілла. 

Художній музей для презентації вибрали не випадково. Півстоліття тому його основу сформували врятовані Анатолієм Дублянським фрагменти великої колекції родини Радзивіллів. 

Більше зануритись у постать головного героя, події й атмосферу минулого століття присутнім у залі дав можливість портрет, який у 1938 році створив польський художник Войцех Коссак. Звернути увагу на його особливість закликала завідувачка Художнього музею Зоя Навроцька

«Зверніть увагу, наскільки точна зовнішня подібність. Але він ще передає  внутрішній духовний ритм, оцю напругу в очах, гордовитий поворот голови, цю впертість і якусь тривогу, ніби передчуття, що має статися 38-го року: руйнація, арешт, намагання знищити родину»,  – зауважила вона.

Книгу видали із фондів, які не передбачають комерційної реалізації, тому шукати її варто лише в бібліотеках. 

Вікторія КОМЕНДАНТ

Коментарі
23 Листопада 2023, 22:23
Bardzo dziękuję za ten artykuł, ale proszę poprawić: Kaliski Uniwersytet nie Tawrijski :)
Коментар
13/07/2024 П'ятниця
12.07.2024
11.07.2024