У Болгарії вшанували пам'ять дипломата часів УНР Михайла Паращука

20 Листопада 2023, 16:02
У Болгарії вшанували пам'ять дипломата часів УНР Михайла Парашука 902
У Болгарії вшанували пам'ять дипломата часів УНР Михайла Парашука
У Софії вшанували пам'ять українського скульптора, дипломата часів Української Народної Республіки, лідера української громади в Царстві Болгарія, професора Михайла Паращука.
 
Церемонія вшанування відбулася з нагоди дня народження Михайла Паращука та в межах відзначення 105-ї річниці українсько-болгарських відносин. Про це повідомила радниця посла України в Болгарії з політичних питань Анна Тертична.
 
У заході взяли участь Посол України Олеся Ілащук, дипломати Посольства України, голова Спілки українських організацій в Болгарії «Мати Україна» Олена Коцева, мистецтвознавець Калин Николов (особисто знав Михайла Паращука), українські науковці, що тимчасово працюють в Болгарській академії наук, студенти, представники болгарських неурядових організацій та активісти української громади.
 
Реставрацію усього могильного комплексу здійснили 2023 року завдяки підтримці Міністерства закордонних справ України, Посольства України, СУОБ «Мати Україна» та сприяння меценатів.
 
Могила Михайла Паращука поруч з могилою видатного українського діяча, професора Михайла Драгоманова, який останні 5 років свого життя провів у Софії. 
 
Саме Михайло Паращук став автором надгробного пам'ятника Михайла Драгоманова. Він особисто займався його перепохованням, відкриттям пам'ятника у 1932 році у присутності Міністра закордонних справ УНР Олександра Шульгина
 
До останніх своїх днів доглядав за місцем вічного спочинку Михайло Драгоманова. За часів Незалежності України вперше реставрацію комплексу здійснили за сприяння Посольства у 1999 році.
«Вшанування М.Драгоманова і М.Паращука – почесна місія багатьох генерацій українців в Болгарії. І є елементом програми під час візитів українських офіційних делегацій, починаючи від Президента В.Ющенка у липні 2000 р.» – зауважила Анна Тертична.

Читайте також: У Стамбулі вшанували памʼять українського письменника та дипломата Володимира Мурського

Довідково: 

Михайло Паращук (16.10.1878–24.12.1963) – скульптор, дипломат періоду УНР, діяч української емігрантської громади в Болгарії. Професор (1909). Член Спілки митців Болгарії (1953–63). Народився в селі Варваринці (нині село Теребовлянського району Тернопільської області). Навчався в академіях мистецтв у Кракові, Відні, Львівській політехніці, приватному ательє О.Родена в Парижі (Франція) і там же одночасно в приватній академії Р.Жюльєна. На початку Першої світової війни був ув'язнений австрійською поліцією, перебував у таборі інтернованих у Талергофі в Альпах. Після звільнення 1915 деякий час жив у Відні, Мюнхені, після чого викладав скульптуру й декоративну різьбу в таборах для військовополонених українців у прирейнських містах Раштат і Вецлар у Німеччині. Наприкінці Першої світової повернувся в Україну, на доручення уряду УНР працював у дипломатичних місіях України в Естонії та Латвії (1918–20). Після поразки УНР у боротьбі з більшовиками Михайло Паращук виїхав у Західну Європу, співпрацював як експерт із Міжнародним Червоним Хрестом у Швейцарії, звідти 1921 направився для вивчення питання полонених й інтернованих осіб у Болгарію. По закінченні місії Міжнародного Червоного Хреста залишився в цій країні і жив тут 42 роки, до кінця життя. Як громадський діяч Михайло Паращук багато зробив для утвердження авторитету України в Польщі, Австрії, Німеччині, Франції, Естонії, Латвії, Болгарії. За ідеологічні переконання він зазнавав арештів, ув'язнень, запроторення в концтабір, а при комуністичному режимі в Болгарії – виключення зі Спілки митців Болгарії, цькування в пресі. 

За матеріалами Дмитра Степовика

Коментар
13/07/2024 П'ятниця
12.07.2024
11.07.2024